niedziela, 23 sierpnia 2015

SZARLOTKA

Składniki:
Ciasto: 
  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1 / 2 szklanki cukru
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • 250 g margaryny
  • 2 łyżki śmietany
  • 2 całe jajka + 1 jajko do posmarowania ciasta
  • 1 łyżka cukru waniliowego
Jabłka:
  • 1,5  kg jabłek (może być dowolna odmiana ja osobiście lubię antonówkę lub papierówkę) 
  • cynamon
  • cukier
Przygotowanie:
Jabłka obrać i zetrzeć na tarce jarzynowej o grubych oczkach. Jabłka rosmażyć wraz z cukrem i cynamonem według własnego smaku. Dodać można gotowy cukier cynamonowy. Smażyć do momentu otrzymania jednolitej masy. 
Ciasto : mąkę z proszkiem do pieczenia przesiać, dodać cukier. Dodać zimną margarynę i wysiekać. Gdy powstanie kruszonka, uformować kopczyk, zrobić dołeczek i wbić do niego 2 jajka, dodać śmietanę wymieszać następnie zagnieść ciasto. Następnie ciasto rozwałkować na 2 placki. Jeden placek posmarować masą jabłkową, na wierzch położyć drugi placek i posmarować rozbitym jajkiem. W ten sposób ciasto uzyska piękny złoty kolor. 

Piec 50 minut w temperaturze 200 stopni C. 

Print Friendly and PDF

JABŁKA

Jabłka dostępne są przez cały rok. W Polsce należą do najpopularniejszych owoców. Na świecie można wyróżnić kilkanaście tysięcy odmian. Różnią się wyglądem, smakiem i aromatem, a także przeznaczeniem w kuchni. Sposób na wykorzystywanie jabłek w kuchni jest niezliczona ilość. Są zdrowym dodatkiem do sałatek owocowych i warzywnych. Doskonale komponuje się w ciastach z dodatkiem cynamonu np. w szarlotce, naleśnikach, deserach. Owoce te idealnie sprawdzają się w gotowaniu np. kompotu. natomiast ze smażonych owoców przygotowuje się na zimę dżemy, konfitury, marmolady i galaretki. Jabłka idealnie pasują do dziczyzny i wieprzowiny. Można z nich wytwarzać przeróżne alkohole. Poniżej postaram się przybliżyć kilka najpopularniejszych odmian jabłek i ich zastosowanie w naszej kuchni.

Odmiany jabłek można podzielić na 3 rodzaje:
  1. Deserowe - do jabłek tych należą odmiany twarde, soczyste, słodkie lub słodko - winne np. Delikates, Rubin, Gala, Jonatan. Jabłka deserowe najlepiej smakują w postaci surowej, jako przekąska, dodatek do sałatek, surówek lub farszu. 
  2. Stołowe - są to jabłka uniwersalne, czyli te które możemy spożywać w postaci surowej lub po obróbce termicznej. Jabłka te nadają się do ciast i mięs. Posiadają słodko - kwaśną nutę oraz intensywny słodki aromat. Zaliczamy do nich np. Cortlandy, Idaredy.
  3. Do obróbki termicznej - jabłka te posiadają kwaśny smak oraz bardzo szybko się rozgotowują np. Antonówka, Reneta. 
Odmiany jabłek i ich zastosowanie w kuchni:
  • Antonówka - to stara odmiana jabłek, przeważnie uprawiana w domowych ogródkach. Posiadają zielony czasem lekko żółtawy kolor oraz kwaśny smak. Są twarde dlatego świetnie nadają się na przetwory.  
  • Champion (szampion, sampion) - jesienne jabłka o zielono - żółtej skórce i widocznym rumieńcem oraz o kwaskowatym smaku. Ich smak może kojarzyć się z gruszką. Nadają się do przetworów, jedzenia na surowo. 
  • Cortland - to odmiana jabłek jest bardzo lubiana w Polsce. Ich skóra pokryta jest w całości czerwonym karminowym rumieńcem, miąż jest biały w smaku słodko - winnym, lekko korzenny, kruchy. Po przekrojeniu jabłka te nie czarnieją. Są bardzo soczyste. Idealnie nadają się do produkcji soków. 
  • Gala - zaliczane są do jabłek deserowych, ponieważ charakteryzują się słodko - winnym smakiem. Posiadają czerwono - pomarańczową barwę. Nadają się do jedzenia na surowo. Są jedne z najbardziej cenionych odmian jabłek. 
  • Golden Delicious - to jabłka zimowe o żółtej wręcz złotej barwie. Odmianę tą charakteryzuje brak rumieńca. Miąż owoców jest kremowy, kruchy, słodko - winny, bardzo soczysty. Odmiana bardzo ceniona jest przez koneserów. 
  • Golster - jabłka dość duże. Ich miąż jest bardzo soczysty, łagodny, chrupiący, aromatyczny, w smaku słodko - kwaśny. Te jabłka są doskonałe do sałatek, wyśmienite do pieczenia ciast oraz jako nadzienie do mięs. 
  • Idared - odmiana ta jest bardzo popularna w Polsce. Są średniej wielkości i duże z żółto zieloną skórką i czerwonym rozmytym rumieńcem. Są kwaskowate w smaku. Bardzo często odmianę tą stosuje się do ciast i przetworów. 
  • Janagolg - mają kremową skórkę i czerwono - pomarańczowy rumieniec. Są kruche, słodko - kwaśne, niezwykle soczyste. Odmiana ta nadaje się do wszystkiego, można je jeść na surowo.
  • Jonagold - odmiana zimowa. Jabłka duże o dość regularnym kształcie. Maja bardzo delikatną skórkę pokrytą czerwonym rumieńcem. Ich miąż jest żółty, delikatny, gruboziarnisty, soczysty i aromatyczny. W smaku słodko - kwaśnym. W Polsce znane są jej mutacje jako: jonagored lub jonice.  Jabłka te są doskonałe do jedzenia na surowo oraz do sałatek. 
  • Jonatan - to odmiana jabłek jest ceniona przez koneserów. Ich smak jest słodko - winny korzenny, a miąż o lekko żółtawej barwie. Zaliczane do odmiany deserowej, idealne do jedzenia na surowo.
  • Koksa - są to słodkie deserowe jabłka. W kształcie są kuliste i niewielkie. Mają dość grubą skórkę oraz drobnoziarnisty kremowy i miękki miąż. Idealne do jedzenia na surowo. 
  • Landesberska - jabłka dość duże, o gładkiej czasem tłustej zielonożółtej skórce. ich miąż jest bardzo soczysty, twardy o winnym aromacie i bardzo słodkim smaku. Jabłka te są dobre do jedzenia na surowo, doskonałe jako dodatek do drobiu, a także wyśmienite do racuchów. 
  • Ligol - zimowa odmiana jabłek. Jabłka te są duże, o twardej błyszczącej żółtawoczerwonej skórce. Ich miąż jest kremowy, soczysty, kruchy, aromatyczny. lekko słodki w smaku, mają korzenny posmak. Ta odmiana jest dobra do jedzenia na surowo. Nie nadaje się do długiego przechowywania. 
  • Lobo - jesienne duże jabłka o intensywnym czerwonym zabarwieniu. Ich miąż jest delikatny, bardzo soczysty i bardzo słodki w smaku i mało aromatyczny. Przeznaczone do obróbki termicznej. jabłka te nadają się do jedzenia na surowo. Idealnie pasują do deserów, wypieków, marmolad i musów. 
  • Papierówka - stara polska odmiana jabłek o jasnym żółtym zabarwieniu. Ich smak na początku jest kwaśny w miarę dojrzewania staje się słodszy. jabłka te nadają się do przetwarzania, gotowania, pieczenia. 
  • Rubin - to zimowa odmiana jabłek. Są duże i maja słodko - winny smak i pomarańczowo - żółto - czerwoną barwę. Idealne do jedzenia na surowo. 
  • Spartan - to jabłka o średniej wielkości, soczyste, aromatyczne doskonale nadają się jako nadzienie do pieczonego schabu, indyka, czy kaczki. 
  • Szara Reneta - to zimowe jabłka o średniej wielkości. Mają żółtą skórkę z pomarańczowo - czerwonym bladym rumieniem. Jej miąż ma kremową barwę, jest średnio soczysty lekko kwaskowaty. Odmiana ta doskonała jest na przetwory i idealnie nadaje się do pieczonych i smażonych mięs. Nadaje się do długiego przechowywania. 
Jabłka należy przechowywać w warunkach chłodnych .optymalna ich temperatura przechowywania, która gwarantuje nam świeżość owoców to 0 - 10 stopni C. W domu powinno się je przechowywać w lodówce lub w piwnicy. Nie wolno jabłek przechowywać w foliowych torebkach. W tej roli lepiej sprawdzą się torebki papierowe. Zawsze należy umyć jabłka przed spożyciem szczególnie te mocno błyszczące, woskowane, gdyż mogą zawierać pozostałości pestycydów. Obieranie jabłek ze skórki pozbawia ich błonnika i witamin. Wszystkie jabłka ciemnieją po przekrojeniu, tempo tego procesu zależy od odmiany. Aby zapobiec reakcji brązowienia należy owoce skropić sokiem z cytryny lub posypać cukrem. 

Ciekawostka - jabłko włożone do jednej torebki z niedojrzałym awokadem trzymane przez noc sprawi, że na drugi dzień ten egzotyczny owoc nadaje się do spożycia. 

Odmiany jabłek
Żródło: zdjęcia pochodzą z internetu
Print Friendly and PDF

sobota, 15 sierpnia 2015

CZEKOLADOWO - WANILIOWA KAWA MROŻONA

Składniki:
  • 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
  • 150 ml zimnego mleka
  • 1 kulka lodów czekoladowych
  • 1 kulka lodów waniliowych
  • 4 kostki lodu
Przygotowanie:
Do miksera wrzucić kostki lodu, wsypać kawę, wlać zimne mleko i dodać po jednej gałce lodów czekoladowych i waniliowych - miksować całość około 1 minuty można dłużej zależy to od naszego miksera. Gotowy napój przelać do szklanki. Można dodatkowo udekorować gałką lodów (pamiętajmy tylko aby zrobić to bardzo delikatnie, aby nie zanurzyła nam się w kawie).

W przypadku, gdy mikser nie rozdrabnia kostek lodu można je pokruszyć ręcznie i w takiej postaci wrzucić je do miksera i zmiksować z pozostałymi składnikami.



Print Friendly and PDF

sobota, 8 sierpnia 2015

KRUCHE CIASTECZKA MIGDAŁOWE

Migdały - czyli nasiona migdałowca. Dostępne są w postaci całych orzeszków, płatków, pokruszone lub w postaci mączki. Są źródłem białka, wapnia, kwasu foliowego, cynku, magnezu, a także witaminy B2 i B3. Są bogatym źródłem substancji odżywczych zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, magnez, miedź,, błonnik, cynk. Wpływają korzystnie na tkankę mózgową i układ sercowo - naczyniowy, obniżają również poziom cholesterolu oraz zapobiegają tyciu. Mamy dwie odmiany migdałów słodkie (wykorzystywane w kuchni) oraz gorzkie (stosowane do produkcji esencji,  wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle farmaceutycznym).
Migdały w kuchni najczęściej wykorzystujemy jako dodatek do ciast, deserów. Służą również do zrobienia masy marcepanowej (jest bardzo plastyczna, dlatego używana jest do dekoracji tortów). Mielone migdały mogą zastąpić mąkę w wypiekach. Esencja migdałowa nada naszym wypiekom wspaniałego aromatu. Można również przygotować migdałową orszadę - jest to napój migdałowy pochodzący z Francji.

Składniki: 
  • 250 g margaryny (1 kostka)
  • 10 dag cukru kryształ
  • 2 żółtka
  • 35 dag mąki pszennej
  • 10 dag mielonych migdałów
  • 1 łyżka cukru migdałowego
Dekoracja:
  • zmielone migdały lub cukier kryształ
Przygotowanie:
Margarynę rozpuścić i pozostawić do wystygnięcia. Migdały bardzo drobno zmielić. Do przesianej mąki dodać zmielone migdały, cukier i cukier migdałowy - wymieszać. Dodać żółtka i margarynę zagnieść ciasto do momentu połączenia składników. Następnie ciasto włożyć do woreczka foliowego i schłodzić około 1 godziny w lodówce. Ciasto rozwałkowujemy na placek o grubości 0,5 cm i wycinamy dowolne kształty. Ciasteczka układamy ciasno na blachę wyłożonej papierem do pieczenia. Następnie każde smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy zmielonymi migdałami lub cukrem. Wkładamy do nagrzanego piekarnika. 

Piec 10 - 12 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C.

Rada:
  • Jeśli mamy migdały ze skórką łatwo ją zdejmiemy jeśli zalejemy je wrzątkiem i odstawimy na około 5 minut, zdejmujemy skórkę. Następnie migdały schładzamy wodą i odcedzamy. 
  • Jeśli migdały chcemy posiekać na desce łatwiej nam będzie jeśli wcześniej posypiemy deskę cukrem puder
Print Friendly and PDF

wtorek, 4 sierpnia 2015

BISZKOPTOWA KAWA MROŻONA

Składniki:  (porcja na 1 szklankę)
  • 6 biszkoptów
  • 150 ml mleka
  • 6 kostek lodu
  • 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
Przygotowanie:
Do miksera wrzucić kostki lodu, biszkopty (ja łamię na mniejsze kawałki), kawę zalać zimnym mlekiem i miksować około 1 minuty można dłużej zależy to od naszego miksera. Gotowy napój przelać do szklanki. Można udekorować bitą śmietaną i biszkoptami. 

W przypadku, gdy mikser nie rozdrabnia kostek lodu można je pokruszyć ręcznie i w takiej postaci wrzucić je do miksera i zmiksować z pozostałymi składnikami. 

Przepis zaczerpnięty pomysłem z baneru reklamowego Tchibo. 


Print Friendly and PDF

niedziela, 2 sierpnia 2015

PLACEK JAGODOWY

JAGODY (czarne jagody, czernice, czarne borówki) - właściwości jagód znane są od wieków. Owoc ten ma wiele wartości odżywczych, które mają znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poprawiają .in. odporność organizmu, maja działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Jagoda zawiera witaminę C, B1, B2 oraz PP, a także minerały: selen, cynk, miedź, potas, fosfor i wapń.
Owoce te najlepiej jeść na surowo, sprawdzają się również jako dodatek do ciast i deserów. Przyrządza się z nich zupy, sosy, kompoty, soki, dżemy, konfitury. Bardzo często dekorujemy nimi  lody, babeczki, gofry, naleśniki, wykorzystujmy je również do nadziewania pierogów i bułeczek drożdżowych. Jagody można mrozić lub zawekować.

Składniki: 
Ciasto:
  • 250 g margaryny
  • 1 jajko
  • 40 dag mąki
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • 1 / 2 - 1 łyżeczki cynamonu
Nadzienie:
  • 10 dag cukru
  • 1 mała śmietana (200 g)
  • 2 jaka
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 50 dag jagód
Przygotowanie:
Ciasto - margarynę rozpuszczamy w rondelku i schładzamy. Mąkę z proszkiem do pieczenia i cynamonem  przesiewamy, dodajemy całe jajko mieszamy za pomocą noża do momentu powstania kruszonki następnie robimy kopczyk wlewamy roztopioną margarynę mieszać nożem, po czym zagnieść ciasto. Ciasto dobrze schłodzić - najlepiej zrobić je dzień wcześniej by mieć pewność, iż jest mocno twarde. 
Nadzienie - śmietanę  ubić z cukrem, dodać jajka ubić, następnie dodać mąkę ziemniaczaną i chwilę ubić do momentu wymieszania. Na koniec dodać jagody i łyżką wymieszać. Zrobić je w wysokim naczyniu lub w specjalnej misce która posiada pokrywę z mniejszym otworem chroni ona przed rozpryskiwaniem.
Połowę ciasta za pomocą tarki do warzyw o grubych oczkach zetrzeć do blachy o wymiarach 25 x 36 cm wyłożonej papierem do pieczenia, następnie dłonią lekko ciasto dociskam / oklepuję by ładnie cię skleiło. Potem na ciasto wlać nadzienie i za pomocą łyżki rozłożyć równomiernie jagody. Na wierzch zetrzeć pozostałą część ciasta. 

Piec 50 - 60 minut w temperaturze 180 stopni C. 

Print Friendly and PDF

drukuj/print