niedziela, 10 lipca 2016

CZEREŚNIE

Polskie słowo czereśnia wywodzi się od oryginalnej łacińskiej nazwy tego owocu, który brzmi "xerasa". czereśnia nazywana jest również wiśnią ptasią, to gatunek rośliny należącej do rodziny różowatych. Obszarem występowania obejmuje Europę, Azję Zachodnią oraz kaukaz. Czereśnie uprawiali wysoko je sobie ceniąc starożytni Grecy i to już w IV wieku p.n.e. Rzymianie poznali je znacznie później, dzięki Lukullusowi, który wśród wielu łupów przywiózł m.in. drzewka czereśniowe. 
Czym czereśnia ciemniejsza tym większa ich wartość odżywcza. Zawierają bowiem znaczne ilości potasu, wapnia, żelaza i jodu, a także witaminy z grupy B, beta - karoten oraz witaminę C, kwas foliowy, fosfor i sód. Potas w nich zawarty korzystnie wpływa na układ krążenia oraz nerki. Zalecane są również do spożywania przez osoby cierpiące na reumatyzm oraz cierpiące na choroby serca. Świeży sok jest bardzo dobrym lekiem na serce i naczynia krwionośne, zaś nalewka z czereśni znakomicie sprawdza się u osób, którzy maja kłopoty z żołądkiem. Z ogonków czereśni przygotowuje się herbatki, które sprawdzają się w walce z chorobami układu moczowego. Ponadto czereśnie oczyszczają nasz organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. 
Dziś istnieje bardzo dużo odmian czereśni o owocach jasnożółtych, różowych i czerwonych. Szlachetne odmiany wyróżniają się dużymi owocami, o soczystym słodkim i dyskretnie aromatycznym miąższu. Czereśnie są owocem sezonowym. 
Czereśnie najzdrowsze są, gdy spożywa się je na surowo. Ponadto można z nich zrobić kompot, musy, czy przeciery. Pasują idealnie do ciast drożdżowych, kruchych, a także do domowych galaretek, czy kiśli. Komponują się idealnie z delikatnym mięsem np. królikiem, czy z sałatkami np. w kombinacji z rukolą i serem kozim. Zaś wódki i likiery czereśniowe to pozycje alkoholowe o międzynarodowej reputacji. Czereśnie świetnie łączą się z innymi owocami jak truskawki, maliny, czy borówka amerykańska. 
Wybierając czereśnie, powinniśmy zwrócić uwagę na ich jakość. Twarde i jędrne takie są najsmaczniejsze. Sprawdzamy, czy nie mają uszkodzeń oraz plam pleśni. Po zakupie zjadamy lub przetwarzamy jeszcze tego samego dnia. Świeżo zebrane można przechowywać w luźnym opakowaniu [rzez jedna lub dwie domy w lodówce. Lecz unikajmy dłuższego przetrzymywania z względu na nietrwałość tych owoców. Należy pamiętać o tym, aby czereśni usunąć pestki, ponieważ zawierają one szkodliwy dla naszego organizmu kwas pruski.

Odmiany czereśni:
  • Marchijska - to najwcześniejsza odmiana zwana potocznie Majówką. owoce są małe, kuliste, czerwone, średnio smaczne. Zbiera się je już pod koniec maja.
  • Rivan - Odmiana pochodząca ze Szwecji. Owoce są średniej wielkości, czerwone, sercowate. Dojrzewają 2 - 3 dni po Marchijskiej. 
  • Bladoróżowa - owoce średniej wielkości, sercowate, kremowożółte z różowym rumieniem. Miąższ jest słodki, soczysty i smaczny. Owoce dojrzewają w połowie czerwca. 
  • Kunzego - jest top późna odmiana o pięknych karminowych owocach. nadzwyczaj smaczne owoce są również przydatne na kompoty. Dojrzewają w ostatniej dekadzie czerwca.
  • Buttnera czerwoan - jest to jedna z najwartościowszych późnych odmian. owoce są bardzo duże, sercowate, czerwonobrązowe, bardzo smaczne. Dojrzewają w drugiej połowie lipca.
Print Friendly and PDF

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

drukuj/print