Składniki:
Biszkopt piernikowy:
- 4 białka
- 0,5 szklanki cukru
- 1,5 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżka proszku do pieczenia
- 1 łyżka przyprawy do piernika
- szczypta soli
- 0,5 szklanki oleju
- 0,5 szklanki mleka
Masa o smaku piernika:
- 2 opakowania budyni śmietankowych bez cukru
- 0,5 szklanki cukru
- 500 ml mleka
- 250 g margaryny
- 4 - 5 łyżeczek kremu o smaku ciasteczek korzennych
Dodatkowo:
- pół słoika powideł śliwkowych z cynamonem
- 50 g suszonych śliwek kalifornijskich
- ok. 50 g gorzkiej czekolady
- 0,5 łyżeczki cynamonu
- garść płatków migdałowych
Przygotowanie:
Biszkopt piernikowy - mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i przyprawa do piernika. Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli. Cały czas ubijając dodawać stopniowo cukier. Do ubitych białek wlewamy powoli mleko i olej - delikatnie mieszamy za pomocą szpatułki silikonowej, aby nie zniszczyć pęcherzyków powietrza. Następnie stopniowo dodajemy partiami przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i przyprawa do piernika, delikatnie rozprowadzamy ją w masie za pomocą szpatułki. do czasu gdy ciasto stanie się jednolite. Pamiętajmy aby mieszać tylko w jedna stronę. Ciasto przelać do formy o wymiarach 30 x 11 cm gdzie spód wykładamy papierem do pieczenia, zaś boki smarujemy masłem.
Piec około 30 - 45 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C. Do tzw. suchego patyczka.Masa o smaku piernika - 2 opakowania budyni śmietankowych rozpuścić w szklance zimnego mleka, pozostałe mleko zagotować i wlać rozpuszczony budyń. Gotować do zgęstnienia, cały czas mieszając. Budyń odstawić do całkowitego wystudzenia. Margarynę utrzeć. Do spienionej margaryny dodać cukier i ubijać do momentu rozpuszczenia się cukru. Cały czas ucierając dodawać stopniowo wystudzony budyń. Ucierać do powstania gładkiego kremu. Na koniec dodać krem o smaku ciasteczek korzennych. Dokładnie wymieszać.
Powidła śliwkowe - śliwkę kalifornijska drobno pokroić i wymieszać z powidłami śliwkowymi.
Posypka - czekoladę gorzką zetrzeć (rozdrobnić za pomocą elektronicznego rozdrabniacza) i wymieszać z cynamonem.
Przełożenie:
Biszkopt najlepiej upiec dzień wcześniej. Wystudzone ciast przekroić na 2 części. na dolny spód ciasta rozsmarować powidła śliwkowe i delikatnie rozsmarować połowę kremu piernikowego. Delikatnie przełożyć drugim biszkoptem i rozsmarować pozostały krem piernikowy wierzch i cienką warstwą boki torcika. Na koniec wierzch posypać posypką i pokruszonymi płatkami migdałowymi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz