sobota, 17 grudnia 2016

SEKRETY UDANEGO BARSZCZU CZERWONEGO

Historia

Historia barszczu czerwonego sięga czasów Władysława Jagiełły. Najpierw przygotowywano kwas buraczany. Barszcz zupę gotowano na jarzynach, na wywarze z mięsa (rosole) i przyprawiano zagranicznymi korzeniami, które niebawem zastąpiono swojskimi suszonymi grzybami. Znany z literatury staropolskiej barszcz "z rurą" był gotowany na mięsie, "rura" zaś oznaczała kości szpikowe, które również podawano do stołu. Tradycyjny barszcz wigilijny jest zupą postną, który. gotowano na wywarze z jarzyn i buraków, przyprawiano kwasem buraczanym i wywarem z grzybów suszonych. Podawano go przeważnie z uszkami. Obecnie wigilijny barszcz bywa podawany z krokietami, kołdunem, uszkami, a nawet z fasolą. 

Kilka porad, aby uzyskać idealny barszcz czerwony

Jakie najlepiej wybrać buraczki na barszcz?
Do przygotowania barszczu najlepiej wybrać buraki średniej wielkości, gdyż są one najsmaczniejsze i najbardziej soczyste. Lepsze są buraczki ciemniejsze ze słabo widocznymi pierścieniami. O dobrej jakości buraka świadczy również cienka skórka, jednolita barwa i błyszczący miąż. 

Jakie zioła i przyprawy pasują do barszczu?
Do barszczu koniecznie należy dodać czosnek, majeranek, liść laurowy, lubczyk, pieprz i ziele angielskie. Wywar można również wzbogacić jałowcem, kminkiem, a także trybulą. Pamiętajmy, aby świeże zioła dodawać do zupy bezpośrednio przed podaniem. 

Czym podkreślić smak barszczu?
Smak barszczu czerwonego podkreśli dodanie gałki muszkatołowej lub odrobina soku z cytryny, albo też jabłek, śliwek, czy żurawiny.

Czym możemy zakwasić barszcz?
barszcz czerwony można zakwasić wodą z ogórków kwaszonych.

Czym zabielić barszcz czerwony?
Barszcz czysty jest wyśmienity, ale czasami warto zabielić go, aby zyskał na smaku. W tym celu można dodać śmietanę, kefir, jogurt, albo mleko. 
pamiętajmy, że śmietana bardzo łatwo warzy, przede wszystkim w kwaśnych zupach. Dodajemy ją do gotowanej już potrawy. 

Co możemy dodać do barszczu, aby zachował swój czerwony kolor?
Aby barszcz zachował swój intensywny kolor czerwony należy dodać odrobinę soku z cytryny, czy octu najlepiej balsamicznego.

Problemy z barszczem*

Za kwaśny - gdy barszcz jest zbyt kwaśny najprościej jest dosypać do niego trochę cukru. W przypadku gdy zamierzamy zabielić barszcz można dodać słodką śmietankę co zneutralizuje kwaśny smak. Może pomóc też dolanie wody, dołożenie buraków i ponowne zagotowanie barszczu.

Stracił kolor - gdy barszcz podczas gotowania straci swój kolor, nie musimy się tym martwić. Wystarczy obrać świeżego buraka, zetrzeć go na tarce, umieścić na sicie i przelać przez niego wywar. Czynność powtarzać, aż barszcz nabierze intensywnego koloru. 

Zbyt mdły - gdy wywar okaże się za mało kwaśny, możemy do niego dodać zalewę z ogórków kiszonych, sok z cytryny, kiszonej kapusty, czerwonej porzeczki lub żurawiny. Zupa nabierze też smaku, jeśli postoi w lodówce przez 2 - 3 dni. 

Plamy na dłoniach - buraki zawierają bardzo dużo soku, dlatego ich obieranie bywa kłopotliwe. Aby uniknąć zabarwienia dłoni, najlepiej założyć jednorazowe lateksowe rękawiczki. Można również nie obierać dokładnie je umyć

Ciekawostki:

  • pierwszą wzmiankę o barszczu czerwonym z buraków pochodzi z XVI wieku m.in. Mikołaj Rej pisał o nim  "W Żywocie Człowieka Poczciwego"
  • najstarszy przepis na barszcz pochodzi z XVI wieku

* Przepisy czytelników nr 11/2016, s. 45
Print Friendly and PDF

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

drukuj/print