poniedziałek, 11 kwietnia 2016

CZEKOLADA - część I

Bardzo trudno znaleźć osobę, która nie lubiłaby czekolady. Uwielbiamy ją za wspaniały smak i zapach. Warto nią się raczyć bez wyrzutów sumienia, nie tylko za jej smak, ale za to, że  dba o nasze samopoczucie i kondycję. 
Historia czekolady - owoca kakaowca zaczęła się ponad 2500 lat temu w meksyku. Smak czekolady poznali Indianie, którzy przyrządzali ze zmielonych ziaren kakaowca rodzaj zupy, różne słodycze i wzmacniające leki. Ich elegantki zaś używały delikatnego olejka kakaowego jako kosmetyku. Starożytne plemiona Olmeków natrafili na nasiona kakaowca. To oni odkryli wspaniały ich aromat. Po Olmekach byli Majowie, to oni wpadli na pomysł prażenia nasion, z którego przygotowywali napoje. tak czekolada była serwowana jako rarytas na uroczystościach takich jak: śluby, czy pogrzeby. Natomiast Aztekowie uważali, że jest to "nektar bogów". Popularność nasion kakaowca wciąż rosła, gdzie w pewnym momencie ziarna te stały się środkiem płatniczym (mona nimi było zapłacić za towary i usługi. 
Do Europy czekolada trafiła bardzo późno. Pierwszym Europejczykiem, któremu było dane spróbować czekolady, był w 1502 roku Krzysztof Kolumb. Najprawdopodobniej napój go nie zachwycił był wyjątkowo pikantny i gorzki.Ziarna kakaowca pojawiły się w Hiszpanii około 1520 roku za sprawą konkwistadora Fernando Cortezo. Receptę na czekoladę wynaleźli mnisi hiszpańscy. Był to gorący i aromatyczny napój składający się ze zmielonych na pył ziaren i wody. W Hiszpanii zapanowała istna czekoladowa moda. Wytworne i pobożne damy oraz ich arystokratyczni kawalerowie pokrzepiali się filiżanką gorącej czekolady podczas dłużących się nabożeństw, władze kościelne, zaś również nie strojące od czekolady przymykały na to oczy. Wkrótce recepta mnichów hiszpańskich zdobyła licznych zwolenników w całej Europie. We Francji czekolada pojawiła się na początku XVII wieku za sprawą Anny małżonki Ludwika XIII. Do Polski czekolada trafiła dopiero w XVIII wieku sprowadzona została przez Augusta II mocnego. Na początki XIX wieku Polacy mogli spróbować pitnej czekolady wyprodukowanej przez Ernesta Karola Wedla.
Bardzo wcześnie zaczęto wyrabiać czekoladę w postaci tabliczki, dodając nie tylko cynamon, ale też i wonną wanilię.  Pierwsze praliny pojawiły się w drugiej połowie XVII wieku wymyślił je francuski kucharz Ludwika XIV, który nosił nazwisko Pralin. Przełomem w historii czekolady stała się produkcja czekolady w formie tabliczki. W 1828 roku Holender Konrad Jan von Houten wyprodukował odtłuszczone sypkie kakao, które łatwo rozpuszczało siew mleku. W 1879 roku Szwajcer Rudolf Lind tak połączył masę, że powstała smaczna gładka masa. Od końca XIX wieku wyroby czekoladowe stawały się coraz bardziej popularne, dostępne oraz wymyślne. W tym czasie powstawały ogromne ilości cukiernie. Same czekoladowe receptury masowo zaczynały powstawać dopiero w XX wieku. Najwięcej odważyli się w tej dziedzinie Włosi, gdyż to oni wymyślili makaron z czekolady i zupę czekoladową.
Miłośnicy czekolady mają swój dzień, który przypada na 12 kwietnia.
Opakowanie czekolady z 1931 roku - źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czekolada
Print Friendly and PDF

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

drukuj/print