niedziela, 28 czerwca 2015

ZIELONA HERBATA, A CUKIERNICTWO

Liście zielonej herbaty znajdują coraz większe zastosowanie w naszej kuchni, nie tylko w formie napojów, ale można je wykorzystać jako dodatek do ciast i deserów.

Według dietetyków pijąc regularnie zieloną herbatę wzbogacimy swoją dietę o witaminy A i E, wapń, potas, cynk, miedź i mangan. Zawarta w herbacie tenina przyśpiesza przemianę materii. Osobom starszym pozwala łagodzić objawy reumatyzmu, zaś osobom młodszym dbającym o sylwetkę przyspiesza trawienie, pomaga zwalczyć tkankę tłuszczową, a także skutecznie zapobiega efektowi jo - jo. PAMIĘTAJMY że samo picie herbaty nas nie odchudzi do tego potrzebny jest ruch w formie ćwiczeń, regularne odpowiednie posiłki.

Najbardziej popularną odmianą herbaty, którą stosujemy do ciast i deserów jest MATCHA. Jest to najwyższej jakości japońska herbata używana podczas tradycyjnej ceremonii parzenia. To zielona sproszkowana japońska herbata o gorzkawym posmaku. Jej niewielka ilość dodana do ciasta lub deseru sprawi, że wypiek zabarwi ciasto na zielono. Można ją użyć np. do sernika , biszkoptu, masy, lodów, panna cotta. Pamiętajmy by dodawać ja do zimnej masy i ważne jest by zachować umiar, ponieważ ma gorzkawy smak, który jej nadmiar może zniszczyć smak deseru. Tak jak inne herbaty matcha ma różne gatunki, od tego zależy kolor ciasta po wypieku. Czasami matcha może spowodować zbrązowienie ciasta po upieczeniu zamiast oczekiwanego ładnego zielonego koloru. Jak dowiedziałam się od ekspertów do wypieków zalecana najlepiej jest matcha "baking grade" lub "cooking grade".
Źródło: internet

W wypiekach zamiast herbaty matcha można zastąpić zmieloną dobrą gatunkowo zieloną herbatą. Najlepiej zmielić ją za pomocą maszynki do ziół lub w moździerzu. Po zmieleniu należy jeszcze przesiać proszek przez drobne sitko w celu pozbycia się korzonków z herbaty. Raczej nie uzyskamy tak pięknego wyraźnego zielonego koloru, ale za to według mnie bardziej herbaciany smak, ale to rzecz gustu.

Mam nadzieję, iż Państwu troszkę przybliżyłam zastosowanie zielonej herbaty w cukiernictwie. Bliżej jesieni, gdzie powrócimy w większym stopniu do picia gorących napojów opowiem szerzej o właściwościach picia zielonej herbaty jak i prawidłowym jej parzeniu, a także podzielę się kilkoma sprawdzonymi przepisami na napoje z zastosowaniem m.in. zielonej herbaty. Print Friendly and PDF

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

drukuj/print