sobota, 13 czerwca 2020

KOCIE ŁAPKI

Pomysł na te ciasteczka powstał kilka miesięcy temu podczas jednych z koncertów pewnego zespołu.
Składniki:
  • 4,5 szklanki mąki pszennej 
  • 6 żółtek
  • 375 g margaryny
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 2 łyżki ciemnego kakao
  • 3 łyżki cukru
  • 3 łyżki cukru waniliowego
  • dodatkowo - 1 roztrzepane jajko do posmarowania ciasteczek
Przygotowanie:
Ciasto -  margarynę rozpuszczamy w rondelku i odstawiamy do przestudzenia. Mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia- przesiewamy. Następnie dodajemy cukier i cukier waniliowy, wymieszać. Na koniec zrobić kopczyk, w kopczyku dołeczek wlać żółtka oraz dodać rozpuszczoną i schłodzoną margarynę. Zagnieść ciasto do momentu połączenia się składników. Ciasto podzielić na 3/4 i 1/4 części, do 1/4 części ciasta dodać 2  łyżki kakao i wyrabiamy ciasto do momentu, aż kakao dokładnie rozprowadzi się po cieście. Oba kawałki ciasta owijamy w folię spożywcza i włożyć do lodówki na ok. 20 minut.
Ciasto kakaowe podzielić na 6 części. Z każdej części uformować wałek o grubości ok. 0,5 -1cm i długości ok. 30 cm.
Ułożenie:
Jasne ciasto rozwałkować na placek o grubości ok. 0,5 cm. Na rozwałkowanym jasnym cieście ułożyć wałeczek z ciasta kakaowego i delikatnie zawinąć, odciąć nadmiar jasnego ciasta skleić i lekko poturlać, aby ciasta się połączyły i nadały całości okrągły kształt. Analogicznie powtórzyć czynność z pozostałymi wałeczkami ciasta kakaowego. Na blacie ułożyć folię spożywczą i ułożyć wałeczki owinięte jasnym ciastem. Ułożyć - spód 3 wałeczki, na wierzch 2 wałeczki, góra 1 wałeczek. W ten sposób uzyskamy długi rulon. Ciasto zawinąć w folię spożywczą i utworzyć zgrabny rulonik poprzez kilkukrotnie turlanie na blacie. Dzięki temu zabiegowi wszystkie kawałki ciasta połączą się i nadadzą okrągły kształt.

 Wałeczek
Wałeczek , Wałeczek
Wałeczek , Wałeczek, Wałeczek

Tak przygotowane ciasto wkładamy do lodówki na ok. 30 minut. Następnie baton ciasta kroimy w grube plastry ok. 1 cm. Ciasteczka układamy z lekkimi odstępami płasko ciasno na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Przed włożeniem ciasteczek do piekarnika smarujemy wierzch i boki roztrzepanym jajkiem.  Z ciasta powstało 22 sztuki.
Piec ok. 20-30 minut w temperaturze do 190 stopni C.
Rada - po wyjęciu ciasteczek z piekarnika mogą być lekko miękkie, po ostudzeniu zrobią się bardzo kruche.

2 komentarze:

drukuj/print