poniedziałek, 1 maja 2017

PRZEPISY NA MARYNATY

Sekretem udanego grilla jest marynata. To ona nadaje charakter potrawom z grilla, dlatego warto starannie dobrać jej składniki. To całkiem proste i pozwala na dużą dowolność. Kompozycje do marynowania mogą być słodkie, wytrawne, czy pikantne. Zależy to od naszej wyobraźni. 
Podstawą dobrej i smacznej marynaty jest dobór odpowiednich przypraw. Drugim ważnym składnikiem jest płyn, czyli oliwa, albo olej, ocet lub sok z cytryny, czy wino, miód. I cała gama dodatków jak np. musztarda, ketchup, czy świeże zioła oraz warzywa.
Dzięki marynatom mięso nabiera wyjątkowego smaku i pozostaje po upieczeniu kruche oraz soczyste. Wskazówką do idealnego marynowania mięsa jest to, że mięso powinno marynować się minimum 12 godzin. Idealnie byłoby nawet przez cała dobę. Należy również pamiętać, aby w trakcie marynowania mięso kilkakrotnie przemieszać, tak aby każda część nabrała smaku.

Jak długo marynować.
Czas zależy pd rodzaju oraz wielkości mięsa. Małe kawałki wołowiny i wieprzowiny zwykle trzymamy w marynacie 4 - 12 godzin, duże pieczenie 1 - 2 doby. Całego kurczaka marynujemy 6 - 12 godzin, udka, czy filety trzyma się w zalewie 2 - 4 godzin. 

Do marynowania doskonale nadaje się karczek bez kości, piersi, schab, wołowina, żeberka, skrzydełka, czy nóżki oraz ryby i owoce morza. 
Tak naprawdę ryby, drób i owoce morza marynujemy, po to by nadać im smak i aromat. 

Rady dotyczące doboru marynat do rodzaju mięsa:
  • wieprzowina - pasuje marynata imbirowa na bazie oliwy i białego wina, a także słodko - korzenna z miodem i chilli
  • wołowina, dziczyzna i baranina - świetnie kruszeją i nabierają aromatu w marynacie z czerwonego wina, octu z dodatkiem pokrojonych warzyw i czosnku
  • ryb oraz warzyw - smak poprawi aromatyczna marynata na bazie oleju z sokiem z cytryny i limonki z dodatkiem sosu sojowego, ewentualnie ziół typu prowansalskiego
Każde mięso zyska wyjątkowy smak, gdy zaczynamy je marynować w marynacie z miodem, cukrem brązowym, czosnkiem, ziarnami czarnego pieprzu, suszonym rozmarynem, gorczycą i liściem laurowym oraz gałką muszkatołową.  

Przykładowe marynaty:
  1. Marynata z miodem i olejem - wymieszaj blenderem 2 łyżki oleju rzepakowego z 3 łyżkami ostrej musztardy i 3 łyżkami płynnego miodu. dodaj ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę oraz 2 łyżki soku z cytryny. Przypraw do smaku solą oraz pieprzem, albo sosem sojowym. Stosuj do marynowania boczku, szynki, albo schabu.
  2. Marynata ziołowa z olejem z pestek winogron - wymieszaj 3 - 4 łyżek oleju z pestek winogron z 2 łyżeczkami jasnego octu winnego. Dodaj po 1 łyżce posiekanego świeżego tymianku, bazylii oraz suszone zioła prowansalskie. Przypraw solą i pieprzem. Składniki dobrze wymieszaj. taka zalewa pasuje do drobiu oraz cielęciny.
  3. Marynata pikantna z olejem sezamowym - wymieszaj 3 - 4 łyżek oleju sezamowego z 3 łyżkami ciemnego sosu sojowego. dodaj 1 czubata łyżeczkę suszonych płatków chilli, 1/2 łyżeczki płynnego miodu i ewentualnie 1/2 łyżeczki granulowanego czosnku. Marynata posmaruj wołowinę, albo drób, który będziesz przygotowywać na sposób azjatycki.
  4. Marynata do krewetek - wymieszaj 1/2 szklanki oliwy z 1 lampką białego wina i sokiem z 1 cytryny. Dodaj 3 ząbki czosnku oraz 1/2 pęczka pietruszki. Dokładnie wymieszać. Krewetki zalać marynatą i marynować w temperaturze pokojowej przez około 3 godzin, kilkakrotnie wymieszać. Rada krewetki dobrze jest nabić na patyczki do szaszłyków i grilować.
  5. Marynata paprykowa - paprykę oczyścić,pokroić w bardzo drobną kosteczkę. Wymieszaj z 6 łyżkami oliwy z 1 łyżeczką ostrej papryki o 2 łyżeczkami słodkiej papryki oraz kilkoma listkami tymianku. Na koniec doprawić do smaku solą i pieprzem. Idealna marynata do drobiu.
  6. Marynata ziołowo - cebulowa - wymieszaj 3 łyżki oliwy z 2 łyżeczkami octu winnego oraz 150 ml wina białego. Dodaj 2 małe czerwone cebulki oraz 4 cebulki dymki (biała część), do tego dodać kilka liści rozmarynu. Na koniec doprawić do smaku solą i pieprzem. Marynata sam raz do drobiu. 
  7. Z czerwonego wina - wymieszaj 100 ml wina, 50 ml czerwonego octu balsamicznego, 4 łyżki dżemu brzoskwiniowego, 2 łyżki musztardy, 2 łyżki miodu oraz 2 łyżki oliwy. Dodać 2 rozgniecione ząbki czosnku, 1/2 - 1 łyżeczki ostrej papryki i 1 łyżeczkę oregano. Marynata sam raz do wołowiny, baraniny, wieprzowiny oraz drobiu. 
  8. Marynata korzenna - wymieszaj 100 ml piwa z sokiem cytryny, 3 łyżkami miodu i 2 łyżkami oleju. Dodaj 3 rozgniecione marynowane cebulki perłowe, 2 - 3 listki laurowe, 5 goździków, 2 laski cynamonu oraz 1 łyżkę oregano i szczyptę gałki muszkatołowej. na koniec dopraw do smaku solą i pieprzem. Marynata pasuje do drobiu i wieprzowiny. 
  9. Marynata ziołowa - wymieszaj 100 ml oleju słonecznikowego, 50 ml octu jabłkowego z 50 ml jasnego sosu sojowego. Dodaj 2 pokrojone dymki i 2 łyżki pokrojonej w kostkę czerwonej papryki. Domieszaj 2 łyżki posiekanych ziół (np. majeranku i tymianku) i 2 rozgniecione ząbki czosnku. Marynata sam raz do drobiu, cielęciny i ryb. 
  10. Marynata pomidorowa - wymieszaj 100 ml przecieru pomidorowego, sok z cytryny, 3 łyżki sosu sojowego i 3 łyżki oliwy. Dodaj 3 łyżki posiekanej czerwonej cebuli, 5 pokrojonych ząbków czosnku oraz 1 łyżkę kaparów i łyżkę listków tymianku. Dopraw do smaku solą. marynata ta idealnie pasuje do cielęciny, wieprzowiny i drobiu.
  11. Marynata imbirowa - wymieszaj 100 ml białego wina, 4 łyżki oleju, 2 łyżki sosu sojowego i 2 łyżki miodu oraz 1 łyżkę oleju sezamowego. Dodaj 2 łyżki poszatkowanego pora i 2 łyżki pokrojonego w zapałkę imbiru, 2 posiekane papryczki chilli i 1 łyżkę listków melisy. Dopraw do smaku pieprzem i solą. Marynata idealna do drobiu i wieprzowiny. 
 Dobre rady jak przygotować marynaty do mięsa:
  • mięso marynować w naczyniu żaroodpornym, kamionce lub naczyniu ze stali nierdzewnej. Nie używamy naczyń aluminiowych
  • zioła stosujemy z umiarem, gdyż zbyt wiele i zbyt dużo różnorodnych rodzajów ziół może popsuć smak potraw
  • kurczaka nacieramy przyprawami także od wewnątrz
  • przed pieczeniem, czy smażeniem nadmiar marynaty można usunąć za pomocą tępej strony noża.
Print Friendly and PDF

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

drukuj/print