sobota, 18 kwietnia 2020

CIASTECZKA SZACHOWNICA

Upieczenie tych ciasteczek wbrew pozorom nie jest wcale trudne, wymagają tylko odrobinę cierpliwości i chwilkę wolnego czasu.  Fajna zabawa razem z dzieckiem w kuchni, klejąc kolorowe paski ciasta. 

Składniki:
  • 400 g mąki pszennej
  • 150 g cukru
  • 250 g margaryny
  • szczypta soli
  • 4 łyżki wiórków kokosowych
  • 2 łyżki ciemnego kakao
Dodatkowo:
  • roztrzepane jajko
Przygotowanie:
Do przesianej mąki dodać szczyptę soli i cukier, wymieszać. Dodać schłodzoną pokrojoną w plastry margarynę - wyrobić ciasto. Gotowe ciasto podzielić na  2 równe części. W jednej połówce ciasta robimy wgłębienie i dodajemy 4 łyżki wiórków kokosowych następnie wyrabiamy ciasto do momentu, aż wiórki dokładnie rozprowadzą się po cieście. Następnie do drugiej części ciasta dodajemy kakao i wyrabiamy ciasto do momentu, aż kakao dokładnie rozprowadzi się po cieście. 
Ciasto kokosowe dzielimy na 4 równe części. Tak samo robimy z ciastem kakaowym. 

Formowanie szachownicy - ramka jasna
Jedną część ciasta kokosowego rozwałkowujemy na placek o grubości 3 - 5 mm. Następnie z jednej części ciasta kakaowego należy uformować 3 wałeczki i spłaszczyć je (grubość 0,5 cm i szerokości 1 cm). Następnie powtórzyć czynność z częścią ciasta kokosowego, czyli uformować 3 wałeczki i spłaszczyć je (grubość 0,5 cm i szerokości 1 cm). Rozwałkowane ciasto kokosowe smarujemy roztrzepanym jajkiem i układamy naprzemiennie wałeczki ciasta. Ja układam 3 wałeczki obok siebie, smaruję z wierchu paski roztrzepanym jajkiem i układam na nie kolejną warstwę naprzemiennie kolorami. Na koniec owinąć rozwałkowanym ciastem, skleić boki. W ten sposób uzyskamy długi baton z dwukolorowych pasków. 

Placek z ciasta kokosowego
Wałek ciasta kakaowego
Wałek ciasta kokosowego
Wałek ciasta kakaowego
Wałek ciasta kokosowego
Wałek ciasta kakaowego
Wałek ciasta kokosowego

Formowanie szachownicy - ramka ciemna
Jedną część ciasta kakaowego rozwałkowujemy na placek o grubości 3 - 5 mm. Następnie z jednej części ciasta kokosowego należy uformować 3 wałeczki i spłaszczyć je (grubość 0,5 cm i szerokości 1 cm). Następnie powtórzyć czynność z częścią ciasta kakaowego, czyli uformować 3 wałeczki i spłaszczyć je (grubość 0,5 cm i szerokości 1 cm). Rozwałkowane ciasto kakaowe smarujemy roztrzepanym jajkiem i układamy naprzemiennie wałeczki ciasta. Ja układam 3 wałeczki obok siebie, smaruję z wierchu paski roztrzepanym jajkiem i układam na nie kolejną warstwę naprzemiennie kolorami. Na koniec owinąć rozwałkowanym ciastem, skleić boki. W ten sposób uzyskamy długi baton z dwukolorowych pasków. 

Placek z ciasta kakaowego
Wałek ciasta kokosowego
Wałek ciasta kakaowego
Wałek ciasta kokosowego
Wałek ciasta kakaowego
Wałek ciasta kokosowego
Wałek ciasta kakaowego

Oba batony ciasta wkładamy do lodówki na ok. 30 minut. Następnie każdy baton ciasta kroimy w grube plastry ok. 1 cm. Ciasteczka układamy ciasno na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Przed włożeniem ciasteczek do piekarnika smarujemy wierzch roztrzepanym jajkiem. 

Piec ok. 15 - 20 minut w temperaturze do 190 stopni C.
Rada - po wyjęciu ciasteczek z piekarnika mogą być lekko miękkie, po ostudzeniu zrobią się bardzo kruche. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

drukuj/print