Strony

Strony

sobota, 29 kwietnia 2017

JOGURTOWA PIANKA Z MUSEM Z KIWI

Składniki:
Pianka:
  • 175 g jogurtu naturalnego
  • 2 łyżki żelatyny
  • 30 ml syropu z mandarynki
  • 60 ml gorącej wody
  • 2 łyżki cukru pudru
Mus z kiwi:
  • 2 świeże kiwi
  •  2 łyżki miodu
  • 1/2 - 1 łyżki soku z cytryny
Dodatkowo:
  • 1 opakowanie galaretki agrestowej
  • 375 ml gorącej wody
Przygotowanie:
Galaretkę rozpuścić w 375 ml gorącej wody, potem przelać do 1/3 wysokości pucharków i wstawić do lodówki do całkowitego stężenia. Żelatynę rozpuścić w 60 ml gorącej wody i przestudzić. 
Jogurt naturalny zmiksować po czym dodać żelatynę, syrop z mandarynki oraz cukier puder. Całość mieszać do chwili, aż wszystkie składniki si ę połączą oraz powstaną pęcherzyki powietrza. Piankę jogurtową wyłożyć na stężoną galaretkę do wysokości 2/3 pucharków. wstawić do lodówki do stężenia. 
Kiwi obrać i pokroić w niewielką kostkę zblendować. Dodać miód i sok z cytryny zblendować. Mus z kiwi wyłożyć na jogurtową piankę. Deser włożyć do lodówki na około  godzinę, by stężał.


Print Friendly and PDF

sobota, 15 kwietnia 2017

Z okazji Świąt Wielkanocnych składam najserdeczniejsze życzenia, aby ten czas był pełen wiary, nadziei i miłości. Serdecznych spotkań w gronie rodziny oraz radosnego "Alleluja"

JAJKA FASZEROWANE ZIOŁAMI

Podzielę się z Wami ostatnim już świątecznym przepisem, który można zrobić na niedzielne śniadanie u mnie przyjęło się, że jajka faszerowane robimy na kolację w Wielką Sobotę.

Składniki:
  • 7 jajek
  • 50 g sera żółtego
  • 1 łyżka posiekanego koperku
  • 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
  • 1 łyżka posiekanego szczypiorku 
  • przyprawa do jajek
  • pieprz
  • ok. 1 łyżki margaryny lub masła
Przygotowanie:
Jajka ugotować na twardo w osolonej wodzie, ostudzić i obrać ze skorupek.  Ser żółty zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. 6 ubranych jajek przekroić na pół i wyjąć żółtka. Do żółtek dodać 1 drobno pokrojone całe jajko i za pomocą widelca rozdrobnić. Na koniec dodać posiekany szczypior, natkę pietruszki i koper oraz starty żółty ser, dokładnie wymieszać. Farsz doprawić do smaku przyprawą do jajek i pieprzem, wymieszać. Na koniec dodać odrobinę margaryny tak aby tylko skleić farsz. Tak przygotowanym farszem napełniamy jajka.

Rada:
  • tak faszerowane jajka możemy zapiec w piekarniku 15-20 minut w temperaturze 180 stopni C lub podawać na zimno
  • jajka faszerowane ziołami bardzo dobrze smakują z sosem tatarskim
  • jajka można posypać z wierzchu startym żółtym serem i zapiec
  • w przepisie nie podawałam soli, gdyż moja przyprawa do jajek zawierała sól, ale jak najbardziej można dodać do smaku jeśli ktoś potrzebuje
Print Friendly and PDF

czwartek, 13 kwietnia 2017

Kolejna moja publikacja ukazała się w prasie jaką jest porada "Temperatura czekolady" znaleźć ją można w publikacji "Gotuj krok po kroku" nr 4/201r, wyd.Bauer Sp. z o.o., Sp.k.w Warszawie. Poradę można zaleźć na stronie 50.


sobota, 8 kwietnia 2017

AROMATYCZNA CYTRUSOWA BABKA

Składniki:
  • 6 jajek
  • 300 g mąki pszennej
  • 200 g cukru kryształ
  • 250 g margaryny lub masła
  • skórka starta z 1 cytryny i 1/2 pomarańczy
  • sok wyciśnięty z 1 cytryny i 1/2 pomarańczy
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
Dodatkowo:
  • 50 g gorzkiej czekolady
Przygotowanie:
Z cytryny i pół pomarańczy zetrzeć skórkę i wycisnąć sok. Margarynę rozpuścić i odstawić do ostygnięcia. Mąkę z proszkiem do pieczenia przesiać. Ubić jajka z cukrem do momentu zbielenia. Następnie dodać przestudzona margarynę, lekko wymieszać. Dodać sok wyciśnięty z cytryny i pomarańczy. Następnie dodać przesianą mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia - dokładnie wymieszać. Na koniec dodać skórkę z cytryny i pomarańczy - wymieszać. Ciasto można piec w foremce na babkę lub keksówce.
Piec 45 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C.

Wystudzoną babką polać roztopioną w kąpieli wodnej czekoladą.

Print Friendly and PDF

wtorek, 4 kwietnia 2017

SEKRETY UDANEGO CIASTA KRUCHEGO


Ciasto kruche to doskonała podstawa ciast owocowych, serników, mazurków, tart i ciasteczek. Jest sporządzane bez dodatków środków spulchniających. Jego cechą charakterystyczną jest kruchość, uzyskana dzięki dużej ilości tłuszczu. Podstawowymi składnikami ciasta kruchego są: maka, tłuszcz, cukier, żółtka i czasami śmietana. Przygotowując kruche ciasto, powinno się zachować następujące proporcje wagowe: jedna część cukru, dwie części tłuszczu i trzy części mąki. 

Najlepszym tłuszczem do sporządzania ciasta kruchego jest masło. Można używać 1/2 masła i 1/2 mlecznej margaryny, albo 52/3 masła i 1/2 smalcu lub samą margarynę. 
Żółtka dodaje się surowe lub ugotowane. Te ostatnie zwiększają kruchość ciasta. 
Ilość cukru w dużej mierze zależy od upodobań kulinarnych. Przyjęło się jednak, że nie powinno być go więcej niż 3/4 lub 1 szklanka na 2 szklanki mąki. W przeciwnym razie ciasto będzie za twarde i trudno będzie je wyjąć z formy. Cukier jest dodawany najczęściej w postaci cukru pudru. Przy wyrobie ciast słonych zamiast cukru dodaje się sól w ilości 2 dag na 1 kg mąki. 
Do kruchego ciasta zazwyczaj używamy mąki pszennej., niemniej jednak ciasta takie jak tarty owocowe, szarlotki lub mazurki będą smaczniejsze jeśli przyrządzi się je z mąki krupczatki. 
Jako dodatki podnoszące smak i aromat wypieku wzbogaci dodanie cukru waniliowego, soku z cytryny lub z pomarańczy, a także esencji waniliowej, rumowej lub arakowej. Dodać można także drobno posiekane lub z mielone orzechy, migdały, łyżeczkę cynamonu, czy szczyptę imbiru. Również można dodać tartą skórkę z cytryny lub pomarańczy lub utłuczoną wanilię. 

Ciasto kruche sporządza się w następujący sposób.
Podstawową zasadą sporządzania ciasta kruchego to jak najkrótszy czas zagniatania. Do przesianej mąki dodaje się schłodzony tłuszcz, który sieka się drobno szerokim nożem, przysypując mąką. Następnie dodaje się pozostałe składniki, miesza nożem i kilkoma ruchami ręki zagniata ciasto. Na koniec ciasto zawijamy w folię spożywczą i wkładamy na minimum pół godziny do lodówki. po schłodzeniu ciasto rozwałkowujemy na posypanej mąką stolnicy równomiernie od środka we wszystkich kierunkach. Grubość ciasta na placki wynosi ok. 1/2 cm na drobne ciastka ok 3 mm. Ciasto na placki wałkuje się w prostokąty wielkości blachy i przenosi się na wałku na blachę. Ciastka drobne można przed wykrawaniem przewałkować wałkiem rowkowym. Drobne ciastka wykrawa się foremkami, kieliszkiem lub szklanką. Można też formować ciastka przez maszynkę do mięsa, używając specjalnego sitka. Wykrojone ciastka przenosi się łopatką lub szerokim nożem na blachy wyłożone papierem do pieczenia mające trzy brzegi, aby po upieczeniu łatwo można było ciastka zsunąć. Na blaszce ciastka drobne można układać rzędami w odległości 1,5 cm od siebie, ponieważ w czasie pieczenia objętość ciastek zwiększa się nieznacznie. Blachy do wypieków ciasta kruchego nie smaruje się tłuszczem, ani nie posypuje mąką.

Do pieczenia ciasta kruchego stosujemy dwie zasady tj. nakłuwanie i podpiekanie. Nakłuwanie ciasta kruchego ma zapobiec wybrzuszenia ciasta podczas pieczenia. jeśli pieczemy placki będące spodem do sernika, szarlotki podpiekamy je przed nałożeniem masy do pieczenia około 10 minut, a następnie przestudzamy lub schładzamy całkowicie. w ten sposób ciasto nie namoknie od później nałożonej masy, unikniemy zakalca, a ciasto zachowa swą kruchość i smak. Natomiast jeśli pieczemy tarty, tarteletki i babeczki, czyli spody z podniesionymi brzegami - stosujemy metodę pieczenia tzw. na ślepo. Schłodzone i rozwałkowane ciasto wkładamy do delikatnie natłuszczonej foremki i dociskamy do brzegów. Na ciasto wkładamy papier do pieczenia i dociskamy dokładnie do całej powierzchni ciasta. Wsypujemy specjalne kulki ceramiczne lub groch lub ryż i wykładamy do piekarnika/ Takie pieczenie zapobiega spływaniu boków ciasta. Pieczemy około 10 - 15 minut, następnie zdejmujemy papier i jeszcze chwilę dopiekamy do uzyskania złocistego koloru. Jeśli jest to tarta do zapiekania należy wystudzić przed nałożeniem nadzienia.

Ciasto kruche piecze się w dobrze nagrzanym piekarniku. Czas pieczenia dużych placów wynosi około 30 minut, a drobnych ciasteczek ok. 10 - 15 minut. Jeśli ciasto po upieczeniu ma być poddane powtórnej obróbce cieplnej to czas pieczenia nie powinien przekraczać 10 minut w temperaturze 220 - 240 stopni C. Przy ponownym wstawieniu ciasta do piekarnika należy temperaturę obniżyć do 180 - 200 stopni C i piec około 20 minut.

Wypieków z kruchego ciasta nie należy zdejmować z blach i form od razu po upieczeniu. Muszą one nieco przestygnąć i stężeć. jedynie duże placki kraja się na kawałki zanim ostygną, w celu uniknięcia pokruszenia się wypieku. Drobne ciasta należy zdejmować z blachy i układać bardzo ostrożnie, aby nie pokruszyły się. babeczki należy najpierw ustawić na stolnicy w foremkach dnem do góry, aby trochę przestygły, a później trzonkiem noża lekko uderzać o dno foremki i wyjmować babeczki.

Ciekawostki:
  • proszek do pieczenia spulchnia ciasto i sprawia, że jest bardziej kruche. Trzeba jednak zachować umiar w stosowaniu. Zbyt duża ilość może spowodować, że ciasto będzie mało niemiły piekący smak.
Sposoby jak uratować ciasto kruche:
  • jeśli zostały połączone wszystkie składniki, a mimo to w przygotowanym cieście są wyczuwalne grudki, wystarczy wlać do ciasta kilka kropli oleju. Dzięki temu grudni rozpuszczą się, a ciasto stanie się gładkie;
  • podczas zbyt długiego zagniatania za bardzo rozgrzane ciasto zaczyna przylepiać się do rąk. Nie należy dodawać więcej mąki, ponieważ zrobi się za twarde. Pomóc może wstawienie ciasta na kilka minut do lodówki;
  • gdy użyto do ciasta zbyt dużo tłuszczu, podczas zagniatania może się ono kruszyć. Uratuje się ciasto dodając do niego 1 - 2 łyżek lodowatej wody lub bardzo zimnego białka;
  • jeżeli ciasto nie jest jeszcze gotowe (w środku jest niedopieczone, a wierzch zaczyna się mocno przyrumieniać), należy szybko przykryć je kawałkiem folii aluminiowej;
  • zdarza się czasami, że kruchy placek z owocami mocno przywiera do formy (oznacza to, że użyto za dużo cukru lub owoce puściły sok) i nie można go wyjąć. Jest na to rada wystarczy postawić formę na wilgotną ściereczkę i odczekać kilka minut;
  • czasami zdarza się, że wszystko zrobiło się zgodnie z przepisem, a po upieczeniu ciasto jest zbyt suche. Jest na to rada wystarczy posmarować wierzch ciasta odrobiną mleka i wstawić jeszcze na 3 minuty do piekarnika.
Przechowywanie ciasta kruchego:
Ciasto kruche nienadziewane można przechowywać do 2 tygodni w zamkniętym pudełku, w chłodnym miejscu. Dzięki temu kruche ciasteczka warto mieć zawsze w domu na wypadek np. niespodziewanych gości. Przed podaniem można je przełożyć masami.

Przykładowe ciasta z wykorzystaniem ciasta kruchego:
3 - kolorowe ciasteczka
Bajaderka
Ciasteczka lawendowe
Kruche ciasteczka z czekoladą
Markizy kokosowe
Krakersy z sezamem
Print Friendly and PDF