poniedziałek, 5 lipca 2021

Kwiat pustyni Waris Dirie

Moja przygoda z książkami zaczęła się od "Kwiata pustyni" Waris Dirie. W wolnej chwili dla relaksu lubię przeczytać dobrą książkę. Na tej stronie będę się dzieliła z Wami moimi ulubionymi książkami nie tylko z tematyki kobiet wschodu, ale i romansami, powieściami o przyjaźni, uczuciach a czasami poradnikami oraz książkami kucharskimi.


Waris Dirie, Cathleen Miller

Kwiat pustyni. Z namiotu Nomadów do Nowego Jorku

Opis z książki:
W języków nomadów Waris znaczy kwiat pustyni.
Zakwita z rzadka i na krótko na piaskach, kiedy spadnie deszcz. Waris to także imię bohaterki tej opowieści. Jej kariera jest niewiarygodna i budzi zdumienie, że to wszystko zdarzyło się naprawdę.
Waris urodziła się w Somalii, w plemieniu nomadów. Wychowywała się pośród kóz, bydła i wielbłądów, w otoczeniu dzikiej przyrody. W wieku pięciu lat przeżyła obrzezanie - rytuał, który doprowadził do śmierci jej siostrę i dwie kuzynki, w wieku sześciu - została zgwałcona. Jako trzynastolatka miała być wydana za mąż za starca, ale - zdesperowana - uciekła z domu.
Jej wielka wędrówka przez pustynię do Mogadiszu, a następnie Londynu, skończyła się w Nowym Yorku. W wieku 18 lat rozpoczęła karierę modelki, występując obok Naomi Campbell i Claudii Schiffer. Od wieli lat walczy przeciwko okaleczaniu kobiet, za co została wyróżniona tytułem ambasadora Narodów Zjednoczonych. Swą historię, o której długo z nikim nie mogła rozmawiać, opowiada w autobiografii "Kwiat pustyni"

Książkę „Kwiat pustyni” przeczytałam wiele lat temu jeszcze w liceum i to nie tylko raz. Była to moja pierwsza książka o kobietach wschodu, która wywarła na mnie ogromne wrażenie. Nie tylko bieda jaka panuje w krajach trzeciego, świata, ale jak traktowane są tam kobiety dla nas Europejek to wielki szok, ale wiele z tych kobiet nie wie jak można inaczej żyć dla nich to normalne taką maja kulturę, religię. Dla nas Europejczyków wydaje się, że Somalia, Arabia Saudyjska, Indie to piękne kraje, wiele ciekawych budowli, bujna roślinność, klimat gorący, kultura, egzotyka jedzenia, a tak naprawdę dla ludzi oprócz tych bogatych i u władzy to kraje biedne, ludzie cierpią nie tylko z głodu.

Ale wróćmy do książki. Książka jest przedstawiona w sposób łagodny, ale opowiada o bardzo brutalnych rzeczach, które niestety... zdarzyły się naprawdę i zdarzają się nadal w XXI wieku. Książka to nie tylko biografia znanej modelki Waris, lecz to przeslanie i apel. Niby każdy z nas słyszał o obrzezaniu kobiet, ale jednak jak się człowiek bardziej wgłębi w ten temat to oczy wyskakują z orbit, a włosy stają dęba. Jest to przerażające zjawisko i po przeczytaniu bardzo szczegółowego opisu pozostaje w pamięci na zawsze (film nie pokazuje tego). Książkę czyta się z zapartym tchem, a jednocześnie płacze. Bardzo poruszająca i smutna nie tyle co książka ale cała historia. Cała książka wzbudziła we mnie mnóstwo emocji. Kobieta którą poznajemy jest niesamowicie odważna, dąży do swojego celu . Byłam pod ogromnym wrażeniem wytrwałości głównej bohaterki w dążeniu do celu i odwadze, jaką wykazała na co dzień. Film się do książki nawet nie umywa.

To godna polecenia książka, która powinna zawitać na półce każdej dziewczyny i nie tylko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

drukuj/print