sobota, 8 sierpnia 2015

KRUCHE CIASTECZKA MIGDAŁOWE

Migdały - czyli nasiona migdałowca. Dostępne są w postaci całych orzeszków, płatków, pokruszone lub w postaci mączki. Są źródłem białka, wapnia, kwasu foliowego, cynku, magnezu, a także witaminy B2 i B3. Są bogatym źródłem substancji odżywczych zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, magnez, miedź,, błonnik, cynk. Wpływają korzystnie na tkankę mózgową i układ sercowo - naczyniowy, obniżają również poziom cholesterolu oraz zapobiegają tyciu. Mamy dwie odmiany migdałów słodkie (wykorzystywane w kuchni) oraz gorzkie (stosowane do produkcji esencji,  wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle farmaceutycznym).
Migdały w kuchni najczęściej wykorzystujemy jako dodatek do ciast, deserów. Służą również do zrobienia masy marcepanowej (jest bardzo plastyczna, dlatego używana jest do dekoracji tortów). Mielone migdały mogą zastąpić mąkę w wypiekach. Esencja migdałowa nada naszym wypiekom wspaniałego aromatu. Można również przygotować migdałową orszadę - jest to napój migdałowy pochodzący z Francji.

Składniki: 
  • 250 g margaryny (1 kostka)
  • 10 dag cukru kryształ
  • 2 żółtka
  • 35 dag mąki pszennej
  • 10 dag mielonych migdałów
  • 1 łyżka cukru migdałowego
Dekoracja:
  • zmielone migdały lub cukier kryształ
Przygotowanie:
Margarynę rozpuścić i pozostawić do wystygnięcia. Migdały bardzo drobno zmielić. Do przesianej mąki dodać zmielone migdały, cukier i cukier migdałowy - wymieszać. Dodać żółtka i margarynę zagnieść ciasto do momentu połączenia składników. Następnie ciasto włożyć do woreczka foliowego i schłodzić około 1 godziny w lodówce. Ciasto rozwałkowujemy na placek o grubości 0,5 cm i wycinamy dowolne kształty. Ciasteczka układamy ciasno na blachę wyłożonej papierem do pieczenia. Następnie każde smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy zmielonymi migdałami lub cukrem. Wkładamy do nagrzanego piekarnika. 

Piec 10 - 12 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C.

Rada:
  • Jeśli mamy migdały ze skórką łatwo ją zdejmiemy jeśli zalejemy je wrzątkiem i odstawimy na około 5 minut, zdejmujemy skórkę. Następnie migdały schładzamy wodą i odcedzamy. 
  • Jeśli migdały chcemy posiekać na desce łatwiej nam będzie jeśli wcześniej posypiemy deskę cukrem puder
Print Friendly and PDF

1 komentarz:

drukuj/print