Strony

Strony

czwartek, 26 grudnia 2019

KAWA PIERNIKOWA

Kawa jest bardzo rozgrzewająca. Idealna propozycja na jesienno - zimowe popołudnia, wieczory lub aby zaskoczyć gości w Święta Bożego Narodzenia.  

Składniki (1 porcja):
  • 2 łyżeczki kawy
  • 0,5 łyżeczki domowej przyprawy do piernika
  • 200 ml wrzącej wody
Kawę wraz z przyprawą do piernika zaparzyć w 200 ml wody. Delikatnie wymieszać. Przelać do ulubionej filiżanki.

Kawa idealnie komponuje i smakuje z dodatkiem mleka.
Kawa z mlekiem (2 porcje)
  • 2-3 łyżeczki kawy
  • 1 łyżeczka domowej przyprawy do piernika
  • 200 ml wrzącej wody
  • 250 ml mleka spienić w ekspresie lub za pomocą spieniacza. 
Do wysokich szklanek przelać przygotowaną kawę, następnie dodać stopniowo spienione mleko. Piankę udekorować według uznania szczypta cynamonu lub startą gorzką czekoladą. 

Ja osobiście nie słodzę, ale jeśli ktoś lubi słodzoną jak najbardziej nie ma żadnych przeszkód. Kawa niesłodzona jest lekko gorzka. 

Przepis na domową przyprawę do pienika:
Składniki:
  • 15 g mielonego cynamonu
  • 15 g goździków
  • 5 g kardamonu
  • 5 g mielonego czarnego pieprzu
  • 10 g mielonej gałki muszkatołowej
  • 10 g ziela angielskiego
  • 5 g mielonego imbiru
  • 1 gwiazdka anyżu
Przygotowanie:
Wszystkie składniki zmielić w młynku do kawy lub rozetrzeć w moździerzu lub zmielić w maszynce do ziół. Jeśli używamy moździerza należy przesiać mieszankę przyprawową przez sitko. Dokładnie wymieszać. Przyprawę przechowywać w szczelnym zamkniętym słoiczku z dala od światła.

niedziela, 22 grudnia 2019

SEKRET UDANEGO SERNIKA


Sernik należy do jednych z najbardziej lubianych rodzajów ciast. Polskie serniki znane są i lubiane nie tylko w naszym kraju. Wiele osób postrzega sernik jako przysmak typowo polski. Tak to prawda polskie serniki znane są i lubiane nie tylko w naszym kraju, ale z wielką chęcią zajadają się nimi również mieszkańcy innych krajów. Świadczy o tym fakt, że sernik krakowski znalazł się w jednej z książek kulinarnych jednego z najsłynniejszych cukierników świata – Pierre`a Hermé.

Historia sernika jest długa i ciekawa. Pierwsze wzmianki na temat sernika pojawiają się już w starożytnej Grecji i Rzymie. Jego historia sięga więc już ponad 2 tys. lat. W Grecji częstowano nimi zwycięzców olimpiad sportowych, zaś w Rzymie wykorzystywano je w trakcie rytuałów religijnych. W Rzymie ciasto to nosiło nazwę libum. Wzmiankę o tym wypieku można znaleźć w dziale Katona Starszego „De agri cultura”, gdzie podano przepisy na dwa ciasta” Libum i placenta. Libum składa się z mąki, sera, jajek i miodu, natomiast placenta bardziej przypomina nasze serniki tj. osobno pieczony spód ciasta i ciasto.
W Europie sernik stal się popularny za sprawą ekspansji terytorialnej Rzymian. Ludność z podbitych krajów przyjmowała sztukę kulinarną z Włoch. W ten sposób przez lata miłość Europejczyków do serników wzrastała, a poszczególne kraje wypracowały różne warianty serników. Pierwsza receptura na ciasto serowe została wydrukowana w angielskiej książce kucharskiej w 1930 roku. Opisano w niej jak przygotować tartą serową. W 1872 roku amerykanie osiągnęli przełom technologiczny. W Nowym Jorku Willian Lawrence z Chester odkrył przypadkiem produkowany do dzisiaj serek Philadelphia, który pozwolił zmodyfikować serowy przepis, dzięki temu lekki i delikatny „sernik nowojorski” funkcjonuje do dziś.
Jak sernik dotarł do naszego kraju? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najprawdopodobniej jego obecność na polskich słotach zawdzięczam Janowi III Sobieskiemu, który sprowadził go wracając z odsieczy wiedeńskiej. W ten sposób dotarł do nas sernik zwany wiedeńskim. Rozsmakowali się w nim krakowiacy i przystroili charakterystyczną kraciastą polewą, tworząc w ten sposób kolejną jego odmianę. Taki sernik nazywany jest czasami krakowskim.
Biorąc popularność tego przysmaku szacuje się, że istniej ok. tysiąc odmian serników. Jedne różnią się rodzajem użytego sera, inne dodatkiem, obecnością spodu lub jego brakiem. Sernik podawany jest na zimno jak i na ciepło.
Przygotowanie idealnego sernika wymaga nakładu pracy. W związku z tym przygotowałam mini poradnik jak uzyskać idealny sernik, dzięki temu twoje ciasto zachęci domowników i świątecznych gości, a ty zyskasz miano specjalistki od serowych wypieków 

Rodzaje serników:
Istnieje kilka podstawowych rodzajów serników, różnią się one przede wszystkim konsystencją co wynika najczęściej z zastosowanych do ich przygotowania rodzajów sera.
  • Nowojorski – wyróżnia go aksamitną i bardzo kremową masą serową. Zazwyczaj możemy go rozpoznać po białej barwie i brązowej lub kremowej otoczce. Wbrew pozorom jest dosyć prosty w przygotowaniu. Należy go piec w kąpieli wodnej lub wraz z blachą z gorącą wodą, którą ustawia się na dnie piekarnika. 
  • Wiedeński – nie posiada kruchego spodu, dzięki czemu cechuje go większa ilość sera. Nazwa deseru może nas zmylić co do kraju pochodzenia. Wbrew skojarzeniom, ten typ sernika wymyślono w naszym kraju – Polsce. Dlaczego „wiedeński” gdyż deser przypomina przysmak Topfenkuchen. 
  • Krakowski – to najbardziej znana z polskich odmian deseru. Wyróżnia go kruche ciasto, bakalie, tłusty twaróg i charakterystyczna kratka, jako element ozdoby. Trudno w naszym kraju znaleźć kogoś, kto go nie jadł. 
  • Sernik na zimno – najczęściej spotykany we wschodniej części Polski. We wschodniej części naszego kraju na stołach pojawia się serowy deser zwany Paschą. To potrawa pochodzenia północno – rosyjskiego, przygotowywana z twarogu lub z mleka, śmietany, masła, zwykle z dodatkiem żółtek, cukru, wanilii i innych składników, również bakalii. Zwykle bardzo słodka, podawana najczęściej w postaci ściętej piramidki ozdobionej rodzynkami i skórką pomarańczową.

Twaróg – do tradycyjnych polskich serników używamy twarogu zmielonego, co najmniej dwukrotnie. Idealnie byłoby go zmielić trzykrotnie. Mielenie pozwala bowiem pozbyć się grudek sera. Wybieramy najlepiej ser półtłusty lub tłusty.
Jeśli nie mamy czasu, możemy kupić gotowy twaróg w wiaderku. Warto jednak uważnie czytać jego skład. Ponieważ często pod nazwą „Ser do serników” producenci oferują nam nie twaróg, a serek homogenizowany masa przypominająca konsystencją jogurt grecki i nie nadaje się do większości serników pieczonych. Jest za rzadka, a masa serowa jaką z tego przyrządzimy będzie rozwodniona. Taki ser bardziej nadaje się do serników na zimno.

Jajka – są ważnym składnikiem masy serowej. Jest wiele teorii dodawania jajek do masy serowej. Można dodawać całe jajka (ja w ten sposób robię) lub oddzielnie żółtka i ubitą pianę z białek. Jedni twierdzą, że do serników, które mają być bardziej puszyste najczęściej dodaje się oddzielnie żółtka i oddzielnie pianę ubitą z białek. Problem polega na tym, że taki sernik pięknie wyrasta w trakcie pieczenia, a po wyjęciu z piekarnika również łatwo opada. Aby temu zapobiec można do masy serowej dodać całe jajka. Istnieją również przepisy na sernik, w których autorzy dodają mniej białek niż żółtek, co ma zapobiec jego nadmiernemu wyrastaniu i opadaniu. Według mnie jak i z mojego doświadczenia warto założyć, że jeśli pieczemy sernik z twarogu lekko opadnie. Ja osobiście dodaję trochę więcej mąki ziemniaczanej i w ten sposób nigdy mi nie opadł (sernik jest puszysty i ma piękną sprężystą konsystencję).

Mąka – tradycyjny sernik piecze się z dodatkiem mąki. Do masy serowej dodaje się mąkę pszenną lub ziemniaczaną lub budyń w proszku. Dodanie mąki do masy serowej ma za zadanie przede wszystkim zagęszczenie sernika, a szczególnie w tedy gdy robimy go z miękkich, kremowych serów. Przed dodaniem do masy warto przesiać, dzięki temu bardziej napowietrzymy nasz wypiek. Zbyt duża ilość mąki może jednak nadmiernie obciążyć ser, przez co sernik po upieczeniu będzie zbyt zwarty. W przypadku, gdy zrezygnujemy z tego składnika nasz sernik będzie miał konsystencję ptasiego mleczka.

Cukier – najlepiej by pachniał wanilią. Dlatego oprócz porcji cukru przewidzianego w przepisie warto dodać cukier waniliowy.Polecam również zamiast zwykłego cukru dodać tylko cukier waniliowy ja tak zrobiłam i miał piękny aromat i smak wanilii.

Dodatki – nic tak nie wzbogaca smaku sernika jak odrobina cytrynowego zapachu. Oprócz soku z cytryny warto dodać startą skórkę z cytryny. Zawsze mile widziane są rodzynki (mogą być wcześniej namoczone w rumie), pokrojona kandyzowana skórka z pomarańczy, posiekane orzechy włoskie lub migdały. Bardzo dobrze sprawdza się dodanie do sernika chałwy lub wiórków kokosowych wcześniej ugotowanych w mleku (200 ml mleka zagotować, dodać wiórki kokosowe i gotować na małym ogniu ok. 2 minut. Odstawić do wystudzenia).

Sztuka pieczenia:
Temperatura pieczenia – sernik pieczemy w temperaturze nie wyższej niż 180 stopni C, najlepiej bez termoobiegu. Według Dana Leparda sernik należy piec w temperaturze nie wyższej niż 150 stopni C. Według w/w jest to mniejsza szansa na to, że sernik nam popęka, jest równiejszy i ma lepszą konsystencję.
Aby sernik był bardziej puszysty, równomiernie się przypiekł i nie popękał wato piec go w kąpieli wodnej. Są na to dwa sposoby. Pierwsza z nich polega na uiszczeniu blachy z sernikiem w większej formie lub naczyniu żaroodpornym, wypełnionym wodą i wstawieniu do piekarnika. Płyn powinien sięgać do mniej więcej 1/2 wysokości blachy z sernikiem. Drugi sposób to umieszczenie żaroodpornego naczynia lub formy z wodą poniżej piekącego się sernika. Sernik pieczony w tortownicy w kąpieli wodnej należy zabezpieczyć z zewnątrz przed przeciekaniem za pomocą foli aluminiowej.  
Aby ochronić wierzch sernika przed nadmiernym przypieczeniem można w trakcie pieczenia sernik przykryć folią aluminiową w ten sposób, aby folia nie dotykała masy serowej, powinna opierać się na formie. Dzięki temu trikowi sernik nasz pozostanie biały.
Sernik jest gotowy gdy masa serowa jest ścięta z wierzchu. Wierzch powinien być sprężysty, nie surowy. Sernik studzimy w lekko uchylonym piekarniku przez około godzinę czasu.
Gdy pieczemy sernik, w przypadku gdy do masy serowej najpierw dodaliśmy żółtka, a potem oddzielnie białka ubite na sztywno inaczej się je piecze. Sernik z piana z białek zawsze wstawia się do gorącego piekarnika, Jeśli przyrządza się go bez piany, piekarnik może być lekko nagrzany.
Najczęściej w przepisach zaleca się, aby sernik po upieczeniu pozostawić w otwartym lekko uchylonym piekarniku na ok. 30 minut. Jest to kolejny sposób na nadmierne opadnięcie masy serowej. Możemy się również spotkać, podobnie ja k w przypadku tzw. „biszkoptu rzucanego”, aby sernik od razu wyjąc z piekarnika po upieczeniu i upuścić blachę z sernikiem na podłogę lub blat kuchenny z niewielkiej wysokości (ok. 20-30 cm).

Przechowywanie – ponieważ sernik jest wypiekiem wilgotnym, łatwo pleśnieje z tego powodu należy przechowywać go w chłodnym miejscu. Latem najlepsza do tego celu jest lodówka, gdzie utrzyma świeżość do 4 dni.

Sztuka pieczenia:
Temperatura pieczenia – sernik pieczemy w temperaturze nie wyższej niż 180 stopni C (w piekarniku z termoobiegiem) lub 190 stopni C (bez termoobigu). Według Dana Leparda sernik należy piec w temperaturze nie wyższej niż 150 stopni C. Według w/w jest to mniejsza szansa na to, że sernik nam popęka, jest równiejszy i ma lepszą konsystencję.
Aby sernik był bardziej puszysty, równomiernie się przypiekł i nie popękał wato piec go w kąpieli wodnej. Są na to dwa sposoby. Pierwsza z nich polega na uiszczeniu blachy z sernikiem w większej formie lub naczyniu żaroodpornym, wypełnionym wodą i wstawieniu do piekarnika. Płyn powinien sięgać do mniej więcej 1/2 wysokości blachy z sernikiem. Drugi sposób to umieszczenie żaroodpornego naczynia lub formy z wodą poniżej piekącego się sernika. Sernik pieczony w tortownicy w kąpieli wodnej należy zabezpieczyć z zewnątrz przed przeciekaniem za pomocą foli aluminiowej.  
Aby ochronić wierzch sernika przed nadmiernym przypieczeniem można w trakcie pieczenia sernik przykryć folią aluminiową w ten sposób, aby folia nie dotykała masy serowej, powinna opierać się na formie. Dzięki temu trikowi sernik nasz pozostanie biały.
Sernik jest gotowy gdy masa serowa jest ścięta z wierzchu. Wierzch powinien być sprężysty, nie surowy. Sernik studzimy w lekko uchylonym piekarniku przez około godzinę czasu.
Gdy pieczemy sernik, w przypadku gdy do masy serowej najpierw dodaliśmy żółtka, a potem oddzielnie białka ubite na sztywno inaczej się je piecze. Sernik z pianą z białek zawsze wstawia się do gorącego piekarnika, Jeśli przyrządza się go bez piany, piekarnik może być lekko nagrzany.
Najczęściej w przepisach zaleca się, aby sernik po upieczeniu pozostawić w otwartym lekko uchylonym piekarniku na ok. 30 minut. Jest to kolejny sposób na nadmierne opadnięcie masy serowej. Możemy się również spotkać, podobnie ja k w przypadku tzw. „biszkoptu rzucanego”, aby sernik od razu wyjąc z piekarnika po upieczeniu i upuścić blachę z sernikiem na podłogę lub blat kuchenny z niewielkiej wysokości (ok. 20-30 cm).

Przechowywanie – ponieważ sernik jest wypiekiem wilgotnym, łatwo pleśnieje z tego powodu należy przechowywać go w chłodnym miejscu. Latem najlepsza do tego celu jest lodówka, gdzie utrzyma świeżość do 4 dni.

Upieczenie pysznego sernika nie jest trudne. Warto pamiętać o kilku zasadach:
  • - wszystkie składniki na sernik powinny mieć temperaturę pokojową 
  • nie ma potrzeby ubijania piany z białek. Przez nią sernik tylko za bardzo wyrośnie i potem popęka. Wystarczy zmiksować cale jajka z innymi składnikami 
  • najlepiej upiec sernik w kąpieli wodnej. Para wodna sprawi, że sernik równomiernie się piecze, zyska pożądaną wilgotność co najważniejsze nie popęka 
  • po upieczeniu sernika warto zostawić na kilka minut w stygnącym piekarniku, potem wyjąć, ostudzić, a następnie schłodzić.
Sekrety sukcesu udanego sernika:
  • jeśli chcesz aby sernik był wilgotny i bardziej puszysty domieszaj do masy serowej trochę bitej śmietany;
  • nawet najsłodszy sernik z bakaliami będzie smaczniejszy jeśli w trakcie ucierania składników dodasz szczyptę soli;
  • przygotowują sernik na zimno, spróbuj zastąpić zwykły cukier cukrem żelującym. Dzięki temu sernik będzie bardziej puszysty;
  • aby sernik miał bardziej zwartą konsystencję, oprócz zwykłej mąki możesz dodać do masy serowej budyń waniliowy, kilka łyżek kaszy manny lub mąki ziemniaczanej;
  • bardzo często nawet najlepszy sernik zapada się na samym środku. Nie wpływa to na jego smak, lecz wyłącznie na wygląd. Można łatwo temu zapobiec – przed wstawieniem do piekarnika uformuj na środku ciasta lekki pagórek
Nawet najlepszym cukiernikom może coś nie wyjść. O to kilka sposobów jak uratować nasz wymarzony sernik:
  • jeśli twaróg, którego użyłeś do sernika, nie był wystarczająco odciśnięty i do masy dostała się serwatka lub zbyt długo ucierałaś masę serową i zrobiła się za rzadka twój sernik nie urośnie. Musisz dodać do niego nieco więcej mąki;
  • czas pieczenia sernika już się skończył, a jego wierzch nadal jest blady? Jest na to sposób wystarczy rozpuścić 1 -2 łyżki cukru w połowie szklanki letniego mleka i szybko posmarować sernik. Po ok. 10 minutach pieczenia zrobi się rumiany;
  •  popękany wierzch sernika w niczym nie zmienia jego walorów smakowych, wyłączni na wygląd. Jest na to sposób aby zatuszować tę niedoskonałość. Wystarczy polać sernik podwójną porcja polewy czekoladowej i obficie posypać orzechami. 
Przykładowe przepisy na sernik znajdują siew zakładce sernik wystarczy kliknąć w poniższy link

Serniki




sobota, 21 grudnia 2019

SAŁATKA ŚLEDZIOWA Z RYŻEM I KOPERKIEM

Składniki:
  • 4 - 5 płatów śledziowych
  • 100 g ryżu (1 saszetka)
  • 3 jajka
  • 1 średni pomidor
  • 4 ogórki konserwowe
  • 1 średnia czerwona cebula
  • 1 puszka kukurydzy (240 g)
  • 1 - 2 łyżki majonezu
  • sól
  • pieprz czarny
  • pęczek posiekanego koperku
Przygotowanie:
Ryż - zagotować w rondelku wodę, dodać sól. Woreczek ryżu włożyć do wrzątku. Gotować ok. 15 minut al dente. Wyjąc woreczek, odcedzić i przełożyć do dużej miski.
Śledzie - osączamy za pomocą ręcznika papierowego z zalewy i kroimy w średnią kostkę. 
Cebulę czerwoną - obrać i pokroić w średnia kostkę.
Jajka - ugotować na twardo, wystudzić i pokroić w kostkę.
Pomidora - sparzyć i pokroić w średnią kotkę.
Ogórki konserwowe - pokroić w średnią kotkę.

Do ryżu dodać odsączoną z zalewy kukurydzę. Dodać pokrojoną w kotkę ogórki, pomidory i jajka. Następnie dodać pokrojone w średnia kostkę śledzie i cebulę. Wymieszać wszystkie składniki. Dodać majonez, pieprz czarny do smaku i jeszcze raz dokładnie wymieszać. 
Sałatkę odstawić w chłodne miejsce, aby smaki dobrze się przegryzły.

czwartek, 19 grudnia 2019

ŚWIĄTECZNA KAWA

Składniki na 2 porcje:
  • 2 łyżeczki kawy
  • 125 ml gorącej wody
  • 1 łyżeczka gorzkiej czekolady
  • 0,5 łyżeczki cynamonu
  • 4 plasterki pomarańczy
  • 200 ml mleka
Przygotowanie:
Kawę wraz z czekoladą i cynamonem zaparzyć w 125 ml wody. W rondelku zagotować 200 ml mleka. Na dno filiżanki wrzucić 2-3 ćwiartki pomarańczy, wlać kawę i mleko. Filiżankę ozdobić plastrem pomarańczy.
Przed wypiciem delikatnie zamieszać.

środa, 18 grudnia 2019

SOPECULOOS - CIASTKA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Ciasteczka Świętego Mikołaja:

  • 250 g mąki pszennej
  • 140 g cukru pudru trzcinowego
  • 150 g margaryny
  • 50 ml mleka
  • przyprawa do speculaaskruiden
Mąkę pszenną przesiać z cukrem pudrem trzcinowym, dodać przyprawę speculaaskruiden - wymieszać. Dodać schłodzoną pokrojoną w plastry margarynę - wysiekać ciasto do momentu powstania kruszonki. Zrobić kopczyk w kopczyku dołeczek i wlać mleko. Wymieszać nożem, po czym zagnieść ciasto. Ciasto przypomina konsystencję cista na pierogi, jest luźne w przypadku, gdy klei nam się do dłoni należy dodać stopniowo trochę mąki (w moim przypadku było to ok. 2- 3 łyżek).
Po wyrobieniu ciasta rozwałkować je na stolnicy obsypanej dokładnie mąką na wysokość stępelka.
Rada - gdy używamy foremek - stępelek należy obsypać mąką wierzch ciasta, ponieważ przykleja się do wzoru stępla. 
Ciasteczka układać ciasno na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
Piec 15 - 20 minut w temperaturze 17 - 90 stopni C.




Print Friendly and PDF

PRZYPRAWA DO SPECULOOS


Przyprawa do speculoos - to mieszanka przypraw korzennych o nazwie speculaaskruiden. W skład mieszanki przyprawowej wchodzi głównie cynamon, gałka muszkatołowa, goździki, imbir oraz biały pieprz, kardamon i anyż. W niektórych sklepowych mieszankach można w składzie spotkać kolendrę.
W związku z tym, że osobiście uwielbiam te ciasteczka i nie wyobrażam sobie Świąt Bożego Narodzenia bez nich. Po wielu próbach udało mi się odtworzyć specyficzną mieszankę. Moje proporcje i skład różnią się trochę, dlatego, że nie chciałam, aby powstała typowo przyprawa do piernika, gdyż oryginalne ciasteczka speculoos mają specyficzny smak i armat.
Poniżej przedstawiam swoje proporcje mieszanki:
  • 0,5 łyżeczki goździków
  • 0,5 łyżeczki mielonego cynamonu
  • 1/4 łyżeczki mielonego imbiru
  • 1/4  łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
Wszystkie składniki zmielić w młynku do kawy lub rozetrzeć w moździerzu lub zmielić w maszynce do ziół. Jeśli używamy moździerza należy przesiać mieszankę przyprawową przez sitko. Dokładnie wymieszać. Przyprawę przechowywać w szczelnym zamkniętym słoiczku z dala od światła.
 

Ciasteczka Świętego Mikołaja:

  • 250 g mąki pszennej
  • 140 g cukru pudru trzcinowego
  • 150 g margaryny
  • 50 ml mleka
  • przyprawa do speculaaskruiden
Mąkę pszenną przesiać z cukrem pudrem trzcinowym, dodać przyprawę speculaaskruiden - wymieszać. Dodać schłodzoną pokrojoną w plastry margarynę - wysiekać ciasto do momentu powstania kruszonki. Zrobić kopczyk w kopczyku dołeczek i wlać mleko. Wymieszać nożem, po czym zagnieść ciasto. Ciasto przypomina konsystencję cista na pierogi, jest luźne w przypadku, gdy klei nam się do dłoni należy dodać stopniowo trochę mąki (w moim przypadku było to ok. 2- 3 łyżek).
po wyrobieniu ciasta rozwałkować je na stolnicy obsypanej dokładnie mąką na wysokość stępelka.
Rada - gdy używamy foremek - stępelek należy obsypać mąką wierzch ciasta, ponieważ przykleja się do wzoru stępla.
Ciasteczka układać ciasno na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
Piec 15 - 20 minut w temperaturze 17 - 90 stopni C.

niedziela, 15 grudnia 2019

ŚWIĄTECZNA BABKA ŁACIATA

Znana i lubiana babka łaciata w świątecznej odsłonie. Jej smak idealnie umili i wprowadzi nas w ten magiczny czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia.
Składniki:
  • 4 jajka
  • 3/4 szklanki cukru
  • 250 g margaryny
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 3/4 szklanki mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka kakao
  • 1 łyżeczka domowej przyprawy do piernika
  • 1 łyżka olejku pomarańczowego
Przygotowanie:
Margarynę rozpuścić i odstawić do ostygnięcia. Mąkę pszenną i mąkę ziemniaczaną z proszkiem do pieczenia przesiać. Jajka z cukrem ubijamy na puszystą masę. Następnie dodajemy rozpuszczoną margarynę - lekko wymieszać i dodać olejek pomarańczowy - wymieszać. Na koniec  dodać przesianą mąkę pszenną z ziemniaczaną i proszkiem do pieczenia - dokładnie utrzeć na jednolitą gładką masę.
Keksówkę o wymiarach 27x18 cm posmarować masłem i posypać bułką tartą. 2/3 ciasta wlać do formy. Do pozostałego ciasta dodać kakao i przyprawę do piernika. Wymieszać. Ciasto piernikowe delikatnie wylać na środek jasnego ciasta. 
Piec ok. 45 minut w temperaturze 180-200 stopni C. 

środa, 11 grudnia 2019

CZEKOLADOWIEC Z BAKALIAMI

Składniki:
  • 3 jajka
  • 2/3 szklanki cukru
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • 125 g margaryny
  • 120 g mąki pszennej
  • 2 łyżki kakao
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 100 g gorzkiej czekolady
  • 100 g suszonych śliwek
  • 40 g orzeszków ziemnych
  • 100 g rodzynek sułtańskich
Dodatkowo:
  • 50 g gorzkiej czekolady
  • wiórki kokosowe do posypania wierzchu ciasta
Przygotowanie:
Śliwki i orzeszki ziemne pokroić w drobno.
Margarynę rozpuścić i odstawić do lekkiego schłodzenia. Mąkę z proszkiem do pieczenia i kakao przesiać. Jajka z cukrem i cukrem waniliowym ubijamy na puszysta masę. Następnie dodajemy przestudzoną margarynę - lekko wymieszać i dodać rozpuszczoną w kąpieli wodnej czekoladę gorzką - wymieszać mikserem. Następnie dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i kakao - dokładnie wmieszać robotem na gładka masę. Na koniec dodać pokrojone bakalie i za pomoc łyżki wymieszać.
Ciasto przelać do tortownicy o wymiarach 12x 30 cm, gdzie spód wykładamy papierem do pieczenia, zaś boki smarujemy masłem.
Piec ok. 45 - 60 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C do tzw "suchego patyczka"

Wystudzone ciasto polać rozpuszczoną w kąpieli wodnej czekolady gorzkiej i wierzch posypać wiórkami kokosowymi.

poniedziałek, 9 grudnia 2019

TARTA Z MAKRELĄ

Tarta z makrelą to pyszne danie na ciepło. Sprawdzi się idealnie na spotkanie świąteczne, obiad, czy kolację.
Składniki:
Ciasto:
  • 260 g mąki pszennej
  • 140 g zimnej margaryny
  • 2 żółtka
  • 1  łyżeczka śmietany
  • szczypta soli
Nadzienie:
  • 1 sztuka makreli wędzonej
  • 4 ogórki konserwowe
  • 1 średniej wielkości czerwone cebule
  • 190 g jogurtu naturalnego
  • 2 jajka
  • 1 pęczek  posiekanego koperku
  • sól
  • pieprz
  • ok. 50 g ser żółtego typu gouda
Przygotowanie:
Ciasto - mąkę z solą przesiać. Schłodzoną margarynę podzielić na małe kawałki. Wysiekać ciasto do momentu powstania kruszonki. Następnie zrobić kopczyk, w kopczyku dołeczek, wlać żółtka. Wymieszać nożem, po czym zagnieść ciasto. Formę na tartę o średnicy 24 cm natłuścić masłem. Ciasto rozwałkować na ok. 3-5 mm i delikatnie wyłożyć formę na koniec dłońmi dopasowujemy ciasto do formy. Nadmiar ciasta z brzegów odcinamy nożem. Ciasto nakłuwamy widelcem.

Nadzienie:
  • makrelę - oczyszczamy z ości i kroimy w kostkę.
  • Cebulę czerwoną obrać i pokroić w kostkę.
  • Ogórki konserwowe -  kroimy w kostkę.
  • Ser żółty - należy zetrzeć na tarce jarzynowej o drobnych oczkach
  • Masa jogurtowo - jajeczna - w misce mieszamy łyżką jogurt z jajkami i startym żółtym serem. Dodajemy posiekany koperek, mieszamy. Na koniec doprawiamy do smaku solą i pieprzem. 
Przygotowanie:
Na ciasto układamy kawałki makreli, a następnie pokrojone w kostkę ogórki konserwowe, a następnie pokrojoną w kostkę cebulę. Na koniec farsz zalewamy masą jogurtowo - jajeczną.
Pieczemy ok. 35 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C.


niedziela, 8 grudnia 2019

ŚLIWKOWY TORCIK Z CYNAMONEM

Składniki:

Biszkopt:
  • 6 jajek
  • 6 łyżek cukru
  • 5 łyżek mąki pszennej
  • 1 łyżka kakao
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
Masa waniliowa i waniliowo - śliwkowa:
  • 2 opakowania budyni waniliowych bez cukru  
  • 3/4 szklanki cukru
  • 0,5 litra mleka
  • 250 g margaryny
  • 1 olejek spirytusowy waniliowy
  • 75 g suszonych śliwek
Nasączenie cynamonowe:
  • 100 ml gorącej wody
  • 300 ml przygotowanej zimnej wody
  •  20 g cukru cynamonowego
  • 1 łyżka syropu pomarańcza z goździkami i cynamonem Herbapol
Dodatkowo:
  • zielony cukier błyszczący
  • różowy cukier błyszczący
  • dekoracja cukrowa w formie zielonych choinek
  • dekoracja cukrowa w formie żółtych gwiazdek
Przygotowanie:
Biszkopt -  na spód tortownicy o wymiarach 24 x 24 cm wyłożyć papier do pieczenia, zaś boki posmarować masłem. Do miski przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia i kakao. Następnie ubić jajka z cukrem do momentu zbielenia. Na koniec dodać przesianą z mąkę z proszkiem do pieczenia i kakao. Za pomocą różdżki lub łyżki delikatnie wymieszać.
Piec około 30 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C.


Masa waniliowa i waniliowo - śliwkowa - 
Śliwki suszone - pokroić w mała kostkę.

Masa waniliowa - 2 opakowania budyni waniliowych ugotować w 0,5 litra mleka - wystudzić. Następnie margarynę utrzeć. Do spienionej margaryny dodać cukier - ubijać do momentu rozpuszczenia się cukru. Cały czas ucierając dodawać wystudzony budyń. Na koniec dodać olejek spirytusowy waniliowy. Dobrze wymieszać.Masę podzielić na pół.

Masa waniliowo - śliwkowa - do jednej części masy waniliowej dodać pokrojone w drobną kostkę śliwki suszone. Dokładnie wymieszać za pomocą miksera lub łyżki.

Nasączenie cynamonowe -  cukier cynamonowy rozpuścić w 100 ml gorącej wody. Następnie dodać 300 ml przygotowanej zimnej wody oraz łyżkę syropu pomarańczowego z goździkami i cynamonem. Wymieszać. jeśli ktoś lubi bardziej słodkie można dosłodzić według własnego smaku. Jeśli nasączenie wyjdzie nam ciepłe odstawić do całkowitego wystudzenia.

Przełożenie:
Biszkopt najlepiej upiec dzień wcześniej. Wystudzone ciasto przekroić na 2 blaty. Dolny spód ciasta nasączyć według uznania esencją cynamonową i wyłożyć cały krem waniliowo - śliwkowy, wyrównać wierch. Następnie przykryć drugim blatem ciasta, nasączyć i rozsmarować wierzch i cienką warstwę boki kremem waniliowym. Wyrównać wierzch. 
Przykładowa dekoracja:
Wokół osi tortu ułożyć dekorację cukrową w formie zielonych choinek. Następnie za pomocą zielonego i różowego cukru błyszczącego zrobić stroik Bożonarodzeniowy oraz za pomocą zielonego cukru błyszczącego choinki. Na koniec na choinkach ułożyć żółte gwiazdki cukrowe tak aby przypominały bombki choinkowe.

PRZYPRAWA DO PIERNIKA

Domowa przyprawa o piernika jest bogatsza w składniki i bardziej aromatyczna. Idealnie nadaje się do świątecznych wypieków oraz można bezpiecznie dodawać do deserów, kawy, herbaty lub drinków ponieważ nie zwiera w składzie jak sklepowe mieszkanki proszku do pieczenia lub mąki. 
Składniki:
  • 15 g mielonego cynamonu
  • 15 g goździków
  • 5 g kardamonu
  • 5 g mielonego czarnego pieprzu
  • 10 g mielonej gałki muszkatołowej
  • 10 g ziela angielskiego
  • 5 g mielonego imbiru
  • 1 gwiazdka anyżu
Przygotowanie:
Wszystkie składniki zmielić w młynku do kawy lub rozetrzeć w moździerzu lub zmielić w maszynce do ziół. Jeśli używamy moździerza należy przesiać mieszankę przyprawową przez sitko. Dokładnie wymieszać. Przyprawę przechowywać w szczelnym zamkniętym słoiczku z dala od światła.

niedziela, 1 grudnia 2019

PIERNIKOWIEC W CZEKOLADZIE

Składniki:
  • 5 jajek
  • 3/4 szklanki cukru
  • 200 g margaryny
  • 50 g masła orzechowego
  • 500 g mąki pszennej
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • 1,5 łyżki przyprawy do piernika
  • 2 łyżki kakao
  • 3 średnie jabłka
  • 50 g orzeszków ziemnych
  • 100 g rodzynków sułtańskich
  • 400 ml jogurtu z kawałkami owoców pieczone jabłko
Dodatkowo:
  • 50 g gorzkiej czekolady
  • cukrowe płatki śniegu
Przygotowanie:
Jabłka - obrać i oczyścić z gniazd nasiennych. Pokroić w średnią kostkę.

Rodzynki - sparzyć i odcedzić.

Orzeszki ziemne - zmielić przez kilka sekund za pomocą elektronicznego rozdrabniacza, tak aby powstały maleńkie kawałki orzeszków. W przypadku, gdy ktoś nie posiada urządzenia wystarczy drobno pokroić. 

Ciasto - margarynę rozpuścić i odstawić do ostygnięcia. Mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia, kakao i przyprawą do piernika przesiać. Jajka z cukrem ubijamy na puszystą masę. Następnie dodajemy przestudzoną margarynę - lekko wymieszać. Dodać jogurt pieczone jabłko i masło orzechowe - wymieszać. Następnie dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia, kakao i przyprawą do piernika - dokładnie wymieszać na jednolitą gładką masę. Na koniec dodać rodzynki, orzeszki ziemne i pokrojowe w kostkę jabłka i za pomocą łyżki delikatnie wymieszać. Ciasto przelać do tortownicy o wymiarach 27x18 cm, gdzie spód wykładamy papierem do pieczenia, zaś boki smarujemy masłem.
Ciasto piec ok. 50-60 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C.

Wystudzone ciasto polać grubą warstwą rozpuszczonej w kąpieli wodnej czekolady gorzkiej i ułożyć cukrowe płatki śniegu.

niedziela, 24 listopada 2019

TORT POMARAŃCZOWO - CZEKOLADOWY

Składniki:
Biszkopt:
  • 6 jajek
  • 6 łyżek cukru
  • 5 łyżek mąki pszennej
  • 1 łyżka kakao
  • 1 łyżka proszku do pieczenia

Biszkopt:
  • 6 jajek
  • 6 łyżek cukru
  • 5 łyżek mąki pszennej
  • 1 łyżka kakao
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
Masa pomarańczowa:
  • 2 opakowania budyni śmietankowych bez cukru  
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 łyżeczka cukru pomarańczowego
  • 0,5 litra mleka
  • 250 g margaryny
  • 1 olejek spirytusowy pomarańczowy
  • sok wyciśnięty z 1 pomarańczy
Masa waniliowo - czekoladowa:
  • 2 opakowania budyni waniliowych bez cukru
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • 0,5 litra mleka
  • 250 g margaryny
  • 1 olejek spirytusowy waniliowy
  • 50 g startej gorzkiej czekolady
Nasączenie pomarańczowe:
  • około 1 litra przygotowanej zimnej wody
  • sok wyciśnięty z 2 pomarańczy 
  • 1 olejek spirytusowy pomarańczowy
Dodatkowo:
  • ok. 50 g startej gorzkiej czekolady
  • 50 g posiekanej drobno kandyzowanej skórki pomarańczowej
Przygotowanie:
Biszkopt -  na spód tortownicy o wymiarach 24 x 24 cm wyłożyć papier do pieczenia, zaś boki posmarować masłem i obsypać bułką tartą. Do miski przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia i kakao. Następnie ubić jajka z cukrem do momentu zbielenia. Na koniec dodać przesianą z mąkę z proszkiem do pieczenia i kakao. Za pomocą różdżki lub łyżki drewnianej delikatnie wymieszać.
Piec około 30 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C.

 Pieczemy dwa takie same biszkopty.

Masa pomarańczowa - 2 opakowania budyni śmietankowych ugotować w 0,5 litra mleka - wystudzić. Następnie margarynę utrzeć. Do spienionej margaryny dodać cukier i i cukier pomarańczowy ubijać do momentu rozpuszczenia się cukru. Cały czas ucierając dodawać wystudzony budyń. Na koniec dodać sok wyciśnięty z pomarańczy i olejek spirytusowy pomarańczowy. Dobrze wymieszać.

Masa waniliowo - czekoladowa - 2 opakowania budyni waniliowych ugotować w 0,5 litra mleka - wystudzić. Następnie margarynę utrzeć. Do spienionej margaryny dodać cukier i cukier waniliowy i ubijać do momentu rozpuszczenia się cukru. Cały czas ucierając dodawać wystudzony budyń. Na koniec dodać olejek spirytusowy waniliowy oraz startą gorzka czekoladę. Dokładnie wymieszać.

Nasączenie pomarańczowe -  do przygotowanej zimnej wody dodać sok wyciśnięty z 1,5 -2 pomarańczy, wymieszać. Na koniec dodać olejek spirytusowy pomarańczowy. Na koniec można doprawić cukrem do smaku. Odstawić.

Przełożenie:
Biszkopty najlepiej upiec dzień wcześniej. Każdy z biszkoptów przekroić na 2 części. Dolny spód biszkopta nasączyć według uznania esencją pomarańczową i wyłożyć 1/2 masy waniliowo - czekoladowej. Na masę waniliowo - czekoladową położyć drugi blat, nasączyć i posmarować 1/2 masą pomarańczową. Na wierzch położyć trzeci blat ciasta, który również nasączyć esencją pomarańczową i rozsmarować pozostały krem waniliowo - czekoladowy. Na wierzch ułożyć ostatni blat ciasta kakaowego, nasączyć i rozsmarować resztę kremy pomarańczowego pamiętając, aby zostawić trochę kremu na posmarowanie boków tortu. Na koniec tort ozdobić według uznania za pomocą kandyzowanej skórki pomarańczowej i startej gorzkiej czekolady.

sobota, 23 listopada 2019

PIERWSZA AUTORSKA KSIĄŻKA KUCHARSKA

Witam wszystkich serdecznie :-) w ten mroźny listopadowy wieczór. 
W ciąż nie mogę uwierzyć, że spełniło się jedno z moich marzeń. Mogę już oficjalnie powiedzieć, że powstała moja pierwsza autorska książka kucharska "Ciasta domowe słodkości. Jest to zbiór 30 autorskich przepisów na słodkości, 41 stron wspomnień i pysznych przepisów o różnym stopniu trudności. Książka powstała przy wspaniałej współpracy cookpad. 
Nawet nie wiecie jaką miałam radość, gdy zobaczyłam końcowy rezultat mojej ciężkiej pracy, tego nie da się opisać.
Tworząc tą książkę dla siebie i dla Was było mi bardzo trudno wybrać przepisy, które chcę udostępnić. Kierowałam się 3 zasadami, które postawiłam sobie za cel, a mianowicie swoje ulubione, które mają ciekawą historię powstania i te które najbardziej lubicie Wy jako Goście w moim małym słodkim świecie, a także trzymając się swojego motta kulinarnego: upiec ciasto proste, szybkie i pyszne ciasto domowe.
I choć tej książki nie znajdziecie w żadnej księgarni, ani w żadnym innym sklepie to dla mnie jest najważniejsza. Te zaledwie 43 strony sprawiły mi ogromną radość i chęć tworzenia dalszych słodkości. 
Książka tak naprawdę powstawała nocą i w weekendy, gdyż jak wielu z Was wie, że pracuję w kancelarii (pracę, którą kocham i poświęcam wszystko), a wieczorami w domu oddaję się drugiej pasji i marzeniom tworząc słodki świat dla Was i dla siebie. Teraz, gdy już mam ją w swoich rękach i pomimo ogromnego zmęczenia, tych nie przespanych przez kilka miesięcy nocy jestem bardzo szczęśliwa, że spełniłam swoje marzenie, które w przyszłości będę bardzo miło wspominać. 
Na zakończenie zostało mu już tylko zaprosić Was do pobierania udostępniania, komentowania i pieczenia. 
Życzę udanych i smacznych wypieków, Izabela Tyszkiewicz 

Aby pobrać sobie książkę wystarczy kliknąć w poniższy link
Książka kucharska

niedziela, 17 listopada 2019

CIASTECZKA Z KREMEM CZEKOLADOWO - ORZECHOWYM

Bardzo kruchutkie, zdrowe, szybkie i proste ciasteczka bezglutenowe. Na jednym, aż trudno poprzestać. 

Składniki:
  • 100 g mąki ryżowej
  • 125 g mąki kukurydziana
  • 140 g kremu czekoladowo - orzechowego
  • 40 g cukru pudru trzcinowego
  • 50 ml oleju z orzeszków ziemnych (olej arachidowy)
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia 
Przygotowanie:
Przesiać mąkę ryżową, mąkę kukurydzianą z proszkiem do pieczenia i cukrem pudrem trzcinowym. Następnie dodać krem czekoladowo - orzechowy, wymieszać łyżką i zagnieść ciasto. Ciasto wyrabiać jak najkrócej i rozwałkować je na ok. 3-5 mm. Przy pomocy foremek powycinać ciasteczka i układać je na blaszce, wyłożonej papierem do pieczenia. Można układać dość ciasno, nie sklejaj się. 
Blaszkę włożyć do lodówki na około 30 minut. 
Piec 15 - 20 minut w temperaturze 180 - 20 stopni C.
Uwaga !!! - Ciasteczka zdejmujemy z blachy dopiero po wystygnięciu inaczej bardzo mocno się kruszą. 
Print Friendly and PDF

sobota, 16 listopada 2019

MĄKA KUKURYDZIANA

Mąka kukurydziana to popularna i szeroko wykorzystywana mąka bezglutenowa. Pozyskuje się ją z dojrzałych ziaren kolb kukurydzy, które należy poddać procesom suszenia i mielenia, aż do uzyskania odpowiedniej tekstury. W sklepach można kupić mąkę o 3 grubościach, z których najbardziej zasobną w składniki odżywcze jest ta zmielona najbardziej. Jest bardzo często wykorzystywana nie tylko ze względu na brak glutenu, ale również dlatego, że ma niską wartość kaloryczną tj. na 100 g produktu to tylko 348 kalorii. Posiada również więcej właściwości zdrowotnych niż jej pszenny odpowiednik. 

Mąka kukurydziana posiada wiele cennych dla naszego zdrowia witamin i mikroelementów, wśród których znajdują się:
  • żelazo
  • potas
  • fosfor
  • magnez
  • cynk
  • witamina A, E, B1, B6
  • selen
  • białko.
Warto pamiętać, że  mąka kukurydziana nie zawiera wielu niezbędnych aminokwasów, odpowiadających za syntezę witaminy PP w organizmie, której niedobór powoduje awitaminozę. Z tego powodu do dań przygotowanych z mąki kukurydzianej warto dodawać mąkę sojową, która bogata jest w te drogocenne dla zdrowia substancje. 
Maka kukurydziana posiada charakterystyczną żółtą barwę i neutralny delikatny smak. Dzięki tym cechom mąka ta znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. 
Można ją wykorzystać m.in. do:
  • pieczenia: ciast, ciasteczek, herbatników, biszkoptów, muffinek, wafli
  • zagęszczania: zup, sosów, kremów
  • omletów, racuchów, placuszków, naleśników, tortilli
  • panierowania mięsa
  • przygotowania klusek, kopytek
  • do produkcji pieczywa, makaronów.
Na myśl przychodzi popularna włoska polenta, czyli placek przygotowany z ugotowanej na gęsto mąki kukurydzianej w niewielkiej ilości wody, a następnie wyłożonej na blaszkę i pozostawionej do wystygnięcia. Polentę po wystudzeniu kroi się w kostkę, paseczki i wykorzystuje się jako zamiennik dala kasz, makaronu lub ryżu w zupach, zapiekankach i daniach z sosami. 
Jak widać mąka kukurydziana ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym jak i w domowej kuchni. Doskonale sprawdza się jako zamiennik mąki pszennej. 

Jak zrobić mąkę kukurydzianą w domu?
Jeśli ktoś lubi korzystać w kuchni z produktów przygotowanymi tylko domowymi sposobami lub zabraknie nam mąki kukurydzianej to jej przygotowanie jest bardzo proste i wymaga jedynie kilku minut. Do domowej mąki kukurydzianej wykorzystujemy kasze kukurydzianą. Wystarczy ją zmielić w zwykłym młynku do kawy przez kilka minut. Następnie przesiać przez sitko, aby pozbyć się zbyt dużych kawałków. 
Print Friendly and PDF

niedziela, 10 listopada 2019

FISTASZKOWIEC

Przyznam się, że nie jestem fanką kremów typu nutella, czy masła orzechowego, ale wpadłam na pomysł, aby z niego upiec ciasto. Robiąc je zakładałam, że wyjdzie mocno słodkie, a jak zauważyliście nie lubię słodkich ciast i deserów. A tu miła niespodzianka babka wyszła przepyszna i wbrew pozorom jakby się wydawało nie jest słodka. Tak aromatyczne i pachnące orzechami ciasto można przygotować w chwilę. Idealne ciasto do kawy, czy popołudniowej herbatki. 
Składniki:
  • 4 jajka
  • 3/4 szklanki cukru
  • 110 g margaryny
  • 230 g kremu czekoladowo - orzechowego
  • 420 g mąki pszennej
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • 190 g jogurtu naturalnego
  • 200 g orzeszków ziemnych (arachidowe), czyli popularnych fistaszków
Dodatkowo:
  • ok. 50 g gorzkiej czekolady
  • 50 g pokruszonych orzeszków ziemnych
Przygotowanie:
150 g orzeszków ziemnych zmielić kilka sekund za pomocą elektrycznego rozdrabniacza, tak by powstały maleńkie kawałki orzechów. Jeśli ktoś nie posiada urządzenia wystarczy pokroić na małe kawałki. 
Ciasto - margarynę rozpuścić i odstawić do przestygnięcia. Mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia przesiać. Jajka z cukrem ubić na puszysta masę. Następnie dodać przestudzoną margarynę, lekko wymieszać. Dodać jogurt naturalny i krem czekoladowo - orzechowy - wymieszać. Dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia - dokładnie wymieszać na gładką masę. Na koniec dodać 150 g zmielonych orzeszków ziemnych, wymieszać. Ciasto przelać do tortownicy o wymiarach 24x24 cm, gdzie spód wykładamy papierem do pieczenia, zaś boki smarujemy masłem.
Ciasto piec ok. 45-50 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C.

Wystudzone ciasto polać cienką warstwą rozpuszczonej w kąpieli wodnej czekolady gorzkiej i posypać obficie pokruszonymi orzeszkami ziemnymi.

niedziela, 3 listopada 2019

JESIENNY TORCIK

Składniki:
Ciasto:
  • 6 jajek
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • 250 g margaryny
  • 350 g mąki pszennej
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • 1-1,5 łyżki kakao
  • 0,5 olejka rumowego
  • 4 średnie jabłka
Masa waniliowa:
  • 2 opakowania budyniu o smaku waniliowym
  • 250 g margaryny
  • 0,5 litra mleka
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • 1 olejek spirytusowy waniliowy
Dodatkowo:
  • 50 g startej gorzkiej czekolady
Przygotowanie:
Jabłka - obrać i oczyścić z gniazd nasiennych. Pokroić w plastry.

Ciasto - margarynę rozpuszczamy w rondelku i odstawiamy do lekkiego przestudzenia. Mąkę z proszkiem do pieczenia przesiewamy. Jajka z cukrem i cukrem waniliowym ubijamy na puszystą masę. Następnie dodajemy przestudzoną margarynę, lekko wymieszać. Na koniec dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia - dokładnie wymieszać na gładką masę. Ciasto podzielić na 2 równe części. Do jednej  części dodać kakao i olejek rumowy - dokładnie wymieszać.
Spód tortownicy o wymiarach 24x24 cm wykładamy papierem do pieczenia, zaś boki smarujemy masłem. Na spód tortownicy wylewamy całe jasne ciasto, wyrównujemy wierzch ciasta i układamy jabłka pokrojowe w plastry. Następnie na ułożone jabłka delikatnie wykładamy całe kakaowe ciasto, wyrównujemy wierzch. Na koniec układamy pozostałe jabłka pokrojone w plastry.
Piec około 45-50 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C do tzw. "suchego patyczka".

Masa waniliowa - 2 opakowania budyni waniliowych ugotować w 0,5 litra mleka - wystudzić. Następnie margarynę utrzeć. Do spienionej margaryny dodać cukier i cukier waniliowy - ubijać do momentu rozpuszczenia się cukru. Cały czas ucierając dodawać stopniowo wystudzony budyń. Na koniec dodać olejek spirytusowy waniliowy. Dobrze wymieszać.

Przełożenie:
Ciasto najlepiej upiec dzień wcześniej. Na wystudzone ciasto wyłożyć całą masę waniliową, wyrównać. Na koniec torcik udekorować według uznania startą gorzką czekoladą. 

Przykładowa dekoracja - jabłka jak i kolory ciasta kojarzą mi się z jesienią stąd  nazwa i dekoracja jesienna. Na środku tortu za pomocą startej gorzkiej czekolady robimy duży liść, zaś w rogach tortu male liście klonu. Wierzch delikatnie posypujemy gorzka czekoladą.

niedziela, 27 października 2019

MANDARYNKOWY TORCIK

Torcik o mocnym smaku mandarynek, jest orzeźwiający, wilgotny, a masa bardzo lekka.

Składniki:
Biszkopt:
  • 6 jajek
  • 6 łyżek cukru
  • 5 łyżek mąki pszennej
  • 1 łyżka kakao
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Masa mandarynkowa:
  • 250 g margaryny
  • 2 opakowania budyniu śmietankowego
  • 500 ml mleka
  • 3/4 szklanki cukru
  • sok wyciśnięty z 3 mandarynek
  • 1 olejek spirytusowy pomarańczowy 

Nasączenie:
  • 150 ml przygotowanej zimnej wody
  • sok wyciśnięty z 3 mandarynek
  • 1 - 2  łyżki soku wyciśniętego z cytryny
  • 0,5 olejka spirytusowego pomarańczowego
  • odrobina cukru do smaku
Dodatkowo:
  • 2 opakowania galaretki o smaku pomarańczowym
  • 700 ml gorącej wody 
  • 2 puszki mandarynek
Przygotowanie:
Biszkopt- na spód tortownicy o wymiarach 24 x 24 cm wyłożyć papier do pieczenia, zaś boki posmarować masłem. Do miski przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia i kakao. Następnie ubić jajka z cukrem do momentu zbielenia. Na koniec dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i kakao. Za pomocą różdżki lub łyżki drewnianej delikatnie wymieszać.
Piec około 30 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C.

Nasączenie -   do 150 ml przygotowanej zimnej wody dodać sok wyciśnięty z 3 mandarynek i 1 lub 2 łyżki soku z cytryny. Na koniec dodać pół olejka spirytusowego pomarańczowego. Wymieszać. Na koniec doprawić cukrem do smaku. Odstawić.

Masa mandarynkowa - 2 opakowania budyni śmietankowych ugotować w 0,5 litra mleka - wystudzić. Następnie margarynę utrzeć. Do spienionej margaryny dodać cukier i ubijać do momentu rozpuszczenia się cukru. Cały czas ucierając dodawać wystudzony budyń. Na koniec dodać sok wyciśnięty z mandarynek i olejek spirytusowy pomarańczowy. Dobrze wymieszać.

Galaretka - 2 opakowania galaretki o smaku pomarańczowym rozpuścić w 700 ml gorącej wody. Galaretkę odstawić w chłodne miejsce do czasu, aż zacznie tężeć.

Przełożenie:
Biszkopt najlepiej upiec dzień wcześniej. Wystudzone ciasto przekroić na 2 części. Dolny spód ciasta nasączyć według uznania esencją mandarynkową i wyłożyć 2/3 masy mandarynkowej. Na masę wyłożyć odsączone z soku  mandarynki. Następnie przykryć drugim blatem ciasta, nasączyć  i posmarować pozostałym kremem. Torcik wkładamy do lodówki, aby masa lekko stężała. Gdy masa lekko stwardnieje wylać tężejącą galaretkę pomarańczową. Wstawić do lodówki do całkowitego stężenia galaretki.

niedziela, 20 października 2019

WINOGRONOWIEC

Składniki:
Ciasto:
  • 6 jajek
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 łyżeczka cukru cytrynowego
  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1,5 łyżki proszku do pieczenia
  • 250 g margaryny
  • 400 g jogurtu naturalnego
  • 1 olejek spirytusowy cytrynowy
Kruszonka cytrynowa:
  • 100 mąki pszennej
  • 100 g cukru
  • 100 g margaryny
  • 1 łyżeczka cukru cytrynowego
  • otarta skórka z 1 cytryny
Dodatkowo:
  • 1 kg winogrona bez pestkowego
Przygotowanie:
Winogron - oczyszczamy, płuczemy i dokładnie osuszamy.

Kruszonka cytrynowa - do miski wsypać mąkę, cukier i cukier cytrynowy. Następnie dodać pokrojoną plastry margarynę i rozetrzeć palcami tworząc kruszonkę - nie zagniatać. Na koniec dodać startą skórkę z cytryny, wymieszać. 

Ciasto - margarynę rozpuszczamy w rondelku i odstawiamy do lekkiego schłodzenia. Mąkę z proszkiem do pieczenia przesiewamy. Jajka z cukrem i cukrem cytrynowym ubijamy na puszystą masę. Następnie dodajemy przestudzoną margarynę, lekko wymieszać, dodać jogurt naturalny i olejek spirytusowy cytrynowy - wymieszać. Na koniec dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia - dokładnie wymieszać na gładką masę. Do ciasta dodać 3/4 części winogrona i za pomocą łyżki delikatnie wymieszać.
Spód tortownicy o wymiarach 25x40 cm wykładamy papierem do pieczenia, zaś boki smarujemy masłem. Do tak przygotowanej tortownicy wylewamy całe ciasto wyrównujemy wierzch i układamy na wierzch pozostały winogron. Na koniec posypujemy kruszonką cynamonową. 
Piec około 50 - 60 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C do tzw. "suchego patyczka".

Rada:
  • do ubijania ciasta najlepiej użyć większej miski, gdyż wychodzi spora ilość ciasta;
  • kruszonka może się trochę wtopić w ciasto.
Print Friendly and PDF

niedziela, 13 października 2019

GRUSZKOWIEC Z KRUSZONKĄ

Składniki:
Ciasto:
  • 6 jajek
  • 3/4 szklanki cukru
  • 250 g margaryny
  • 190 g jogurtu naturalnego
  • 400 g mąki pszennej
  • 1 opakowanie budyniu śmietankowego (40g)
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
Kruszonka cynamonowa:
  • 0,5 szklanki mąki pszennej
  • 50 g margaryny
  • 1/4 szklanki cukru
  • 1 łyżka cynamonu
Dodatkowo:
  • 5 sztuk gruszek
Przygotowanie:
Gruszki -  obrać i oczyścić z gniazd nasiennych. 3 gruszki pokroić w średnią kostkę, zaś 2 pozostałe w plastry. 

Kruszonka cynamonowa - do miski wsypać mąkę, cukier i cynamon - wymieszać. Następnie dodać margarynę i rozetrzeć palcami tworząc kruszonkę - nie zagniatać. Wstawić do lodówki na ok. 30 minut do lekkiego schłodzenia. 

Ciasto - margarynę rozpuszczamy w rondelku i odstawiamy do lekkiego schłodzenia. Mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia i budyniem śmietankowym przesiewamy. Jajka z cukrem ubijamy na puszystą masę. Następnie dodajemy przestudzoną margarynę, lekko wymieszać i dodać jogurt naturalny - wymieszać. Na koniec dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i budyniem - dokładnie wymieszać na gładką masę. 

Przełożenie:
Spód tortownicy o wymiarach 24 x 24 cm wykładamy papierem do pieczenia, zaś boki smarujemy masłem. Do tortownicy wylewamy połowę ciasta wyrównujemy wierzch i wykładamy gruszki pokrojone w kostkę. Następnie wylewamy delikatnie pozostałe ciasto, wyrównujemy i układamy gruszki pokrojone w plastry. Na koniec posypujemy kruszonką cynamonową. 
Piec około 50 - 60 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C do tzw. "suchego patyczka". 
Print Friendly and PDF

niedziela, 6 października 2019

CYTRYNOWIEC ZE ŚLIWKAMI I KRUSZONKĄ

Składniki:
Ciasto:
  • 6 jajek
  • 3/4 szklanki cukru
  • 3/4 szklanki oleju
  • 1 olejek cytrynowy
  • sok i skórka otarta z połowy cytryny
  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
Kruszonka:
  • 0,5 szklanki mąki pszennej
  • 1/4 szklanki cukru
  • 35 g płatków migdałowych
  • 50 g margaryny
Dodatkowo:
  •  500 - 700 g śliwek węgierek
Przygotowanie:
Kruszonka - płatki migdałowe rozkruszyć. Dodać  mąkę i cukier - wymieszać. Następnie dodać zimną margarynę i rozetrzeć palcami, nie zagniatać.

Śliwki - umyć, przekroić na pół i wyjąć pestki.

Ciasto - mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia przesiać. Ubić jajka z cukrem na kogel mogel. Następnie dodać olej i olejek cytrynowy - zmiksować. Na koniec dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia - dokładnie wymieszać na gładką masę. 

Przełożenie:
Połowę ciasta cytrynowego przelać do tortownicy o wymiarach 24 x 24 cm, której spód wykładamy papier do pieczenia, zaś boki smarujemy masłem i obsypujemy bułką tartą. Na wylane ciasto układamy śliwki czubkami do dołu. Następnie na śliwki delikatnie wylewamy pozostałe ciasto cytrynowe i znów układamy śliwki czubkami do dołu. Na koniec wierzch posypujemy kruszonką migdałową. 
Piec około 45 - 50 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C do tzw. "suchego patyczka"

Print Friendly and PDF