Strony

Strony

niedziela, 31 grudnia 2017

Niech Nowy Rok zabłyśnie dla Was tęczy kolorami i rozsypie się nad głowami szczęście i uśmiechów moc i niech zostanie na 12 miesięcy z Wami nie tylko w tę Sylwestrową noc. Dodatkowo życzę wielu sukcesów w życiu prywatnym jak i zawodowym oraz udanych wypieków przez cały rok.

Do siego roku życzy, Ciastka - domowe słodkości (Izabela Tyszkiewicz)

 

sobota, 23 grudnia 2017

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku 2018 życzę Państwu, aby ten wyjątkowy czas przyniósł radość, ciepło i wzajemną życzliwość. Niech te szczególne dni będą okazją do wspólnego przeżywania świąt w gronie rodziny i przyjaciół. Niech nadchodzący Nowy Rok będzie pełen nadziei i spełnionych marzeń. Życzę dużo zdrowia i wytrwałości w realizacji zamierzonych celów 

życzy, 

Ciastka - domowe słodkości (Izabela Tyszkiewicz)

 


wtorek, 19 grudnia 2017

Czy byłam grzeczna w tym roku? Chyba tak, ponieważ dzisiaj dostałam bardzo miły upominek od firmy CENOS przepiękny, kolorowy kalendarz na 2018 rok z przepisami. Będzie on gościł w mojej kuchni przez cały rok. Serdecznie dziękuję :-)


niedziela, 17 grudnia 2017

KOMPOT Z SUSZU

Kompot z suszonych owoców na stałe zagościł w tradycji wigilijnej. Przygotowywany jest z wędzonych śliwek, suszonych jabłek i gruszek. 

Symbolika kompotu z suszu:
  • śliwki - odpędzają złe moce i zapewniają długowieczność
  • jabłka - symbolizują miłość i zdrowie
  • rodzynki - symbolizują obfitość
  • gruszki - symbolizują długie życie.
Składniki:
  • 300 g suszonych jabłek
  • 300 g suszonych gruszek
  • 250 g wędzonej śliwki
  • kilka goździków
  • 3 l wody
Przygotowanie:
Suszone jabłka gruszki oraz wędzoną śliwkę przełożyć do dużego garnka i zalać 3 litrami wody. Odstawić na noc. Na drugi dzień dodać kilka goździków, po czym całość doprowadź do wrzenia i gotować według uznania (do momentu wydobycia smaku). 

Rada:
  • Składniki kompotu można wzbogacić dodając rodzynki, suszone morele
  • Według uznania można dosłodzić cukrem lub miodem
  • Gdy kompot wyjdzie nam zbyt mocny można go rozcieńczyć przygotowaną wodą
  • Do dzbanka z kompotem można dodać kilka plastrów cytryny. 

Print Friendly and PDF

SEKRET UDANEGO MAKOWCA

  • strucla makowa nie straci kształtu, gdy upieczemy ją w papierze do pieczenia lub folii aluminiowej
  • makowiec będzie bardziej wilgotny, jeśli do masy makowej dodamy dwie łyżki startego na tarce jabłka
  • aby strucla nie łamała się przy zwijaniu należy do ciasta dodać 2 - 3 łyżki oleju
  • robiąc struclę drożdżową z makiem można dodać do masy makowej nieco ciasta. Masa nie będzie oddzielać się od ciasta, a przy okazji trochę "urośnie"
  • aby ciasto w strucli makowej nie odchodziło od maku należy przed pieczeniem owinąć je w papier do pieczenia. Zapobiegnie to nadmiernemu wyrośnięciu, a w konsekwencji opadnięcia ciasta drożdżowego. Poza tym nasz wypiek nie będzie miał dziur.
Print Friendly and PDF

MAK

Mak - papauer somniferum - jest jednoroczną rośliną oleistą z rodziny makowatych, pochodząca zapewne z północno - zachodniej Azji. Na wielką skalę uprawiany jest w Indiach, Iranie, Azji Mniejszej i w Europie Środkowej (głównie na Węgrach). Uprawę maku zaczęto w XVIII w. Celem uprawy są nasiona, z których produkuje się wartościowy olej dla jadalnej i makuchy stanowiące cenną pasze. Nasion maku mają zastosowanie w cukiernictwie oraz w piekarstwie do posypania pieczywa. 
Nasiona maku w przeważającej części składają się z tłuszczów. Mak jest bogatym źródłem białka i witamin (A, B1, B2, B3, B5, B6, D, E, PP) oraz składników mineralnych jak wapń, magnez, cynk, fosfor, żelazo, miedź, potas, mangan i selen. Zawiera on także cenny błonnik. Pamiętajmy jednak, że mak jest produktem wysokokalorycznym, gdyż 100 g maku to ok. 480 kalorii i ok. 40 g tłuszczu. 

Rodzaje maku:
  • niebieski - uważany jest za europejski mak, jest najczęściej spotykanym rodzajem maku występującym w pieczywie i w wyrobach cukierniczych
  • biały - określany jest często jako indiański, mak bliskiego wschodu lub azjatycki
Tak naprawdę jest bardzo mała różnica w smaku miedzy nimi, więc użycie konkretnego rodzaju maku jest kwestią estetyki i dostępności.

Nasiona maku są małymi twardymi ziarenkami. Zachodni mak jest niebieski, zaś indyjski białawy. Oba gatunki maku posiadają ziarenka w kształcie nerki. Niebieskie nasiona maku są wielkości ok. 1 mm, natomiast białe nasionka są nie co mniejsze. Mak dostępny jest w postaci suchej. Mak ma łagodny, słodkawy zapach, który nasila się podczas prażenia lub pieczenia. mak do momentu podgrzania jest łagodny w smaku, następnie staje się orzechowy ze słodko - korzenną nutką.

Mak jest bardzo trudni zmielić, wymaga specjalnego urządzenia. Ręczne młynki są powszechne w Austrii i Niemczech. W przypadku gdy nie mamy specjalnego młynka, należy mak najpierw lekko przypiec i rozetrzeć w moździerzu. Do gotowania i pieczenia mak można użyć w całości lub roztarty/zmielony. Gdy mak stosujemy jako dodatek do surowego pożywienia np. sałatek dobrze jest najpierw go lekko prażyć dzięki temu wzmocni się aromat i zapach. Przed dodaniem maku do ciasta, należy zalać go wrzącą wodą i pozostawić do 3 godzin przed zmieleniem.

Na zachodzie niebieski mak wykorzystuje się głównie w wyrobach cukierniczych i w pieczeniu. Makiem posypuje się chleb i bułki oraz dodaje się do wielu zachodnich ciast i ciasteczek np. makownika, strucla i duńskich wypieków. Podsmażony na maśle mak można dodać do makaronu. Mak podkreśla smak warzyw i sosów zwłaszcza szparagów i warzy korzennych. Mak w kuchni Bliskiego Wschodu i żydowskiej dodaje się do pieczywa, ciast, cukierków i precli. indyjskie pieczywo Chapatis może zawierać mak. Olej pozyskiwany z ziaren maku wykorzystywany jest przez Francuzów do celów kulinarnych jako substytut oliwy z oliwek.
W kuchni polskiej mak wykorzystuje się do wypieku ciast i słodkości jako posypka do wypieków np. bułek, chleba, rogalików. Mak wykorzystywany jest do niektórych potraw wigilijnych np. kutii, makowca. Jest bowiem symbolem płodności, urodzaju, pomyślności i dobra. W kuchni wielkopolskiej mak słynie jako dodatek do tradycyjnych Rogali Marcińskich wypiekanych z okazji dnia Świętego Marcina 11 listopada. Do nadzienia wykorzystuje się biały mak, który jest delikatniejszy w smaku.

Olej makowy należy przechowywać w temperaturze 5-10 stopni C, w ciemnych butelkach.

Miara i waga maku:
  • 1 szklanka = 160 g
  • 1 łyżka stołowa = 10 g
  • 1 łyżeczka = 3 g
Jak przygotować mak do wypieków:
  1. Mak do strucli będzie smaczniejszy jeśli po wypłukaniu do zimną wodą i dokładnym osączeniu przełożymy go do garnka i zalejemy ciepłym słodkim mlekiem na 5 minut (2 szklanki mleka na 1 szklankę maku). następnie należy przez około 25 minut gotować na małym ogniu.
  2. opłukany mak należy zalać wrzącą wodą i gotować na małym ogniu do czasu, aż ziarenka maku bez trudu dadzą się rozetrzeć w palcach. gdy wybierzemy tą metodę mak należy wcześniej moczyć kilka godzin w ciepłej wodzie w ten sposób skrócimy sobie czas gotowania maku.
  3. Dobrze odsączony mak należy skręcić w maszynce do mięsa ze specjalnym sitkiem. 
  4. Gdy wyjdzie nam zbyt wilgotna i rzadka masa makowa możemy ją zagęścić bułką tartą lub kaszą manną.
  5. Doskonałym dodatkiem do maku jest miód.
Mak niebieski
Źródło: internet
 Mak biały
Źródło: internet
Print Friendly and PDF

środa, 13 grudnia 2017

Kolejna wygrana w konkursie kulinarnym "Herbapol - Polskie smaki masz je w naturze"organizowanym przez Herbapol. Masz to w naturze. (www.herbapol.com.pl) Konkursowe zadanie polegało na zaproponowaniu "Jakie ciasto byś upiekła z jednym z naszych dżemów i dlaczego?"
Przepis, który wygrał to
Składanka dżemowa

A o to nagroda główna



niedziela, 10 grudnia 2017

LEKSYKON BAKALII

Trudno sobie wyobrazić Święta Bożego Narodzenia bez zapachu i smaku bakalii, ale na co dzień też warto mieś je pod ręką. 

Krótka charakterystyka wybranych bakali.

DAKTYLE
Daktyle są owocami palm daktylowych rosnących w Afryce, Australii, Meksyku, Kalifornii. To jedne z najwcześniej uprawianych przez człowieka owoców. Od prawieków były wykorzystywane do produkcji wina, zawierają bowiem dużo cukrów prostych, które szybko fermentują. W krajach arabskich są podstawą diety. W Polsce przez krótki czas jesienią można kupić świeże daktyle, a przez cały rok suszone na wagę lub pakowane (z pestką, albo bez). Istnieją trzy grupy odmian daktyli: twarde zawierające dużo skrobi, półtwarde i miękkie, z których wyciska się sok tzw. miód daktylowy. 100 g daktyli to około 277 kcal.
Właściwości:
Dojrzałe daktyle mają bardzo dużą zawartość cukrów, nawet do 80%. Są to cukry proste, które przyswajają się błyskawicznie. Dlatego daktyle, jako dobre źródło energii, są doskonałym produktem dla sportowców i wszystkich osób prowadzących aktywny tryb życia. Owoc palmy daktylowej zawiera oprócz błonnika, żelaza i miedzi naturalne salicylany. Z uwagi na obecność naturalnych salicylanów działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Dzięki temu zapobiegają miażdżycy i zmniejszają ryzyko zawału serca, czy udaru mózgu. Są też źródłem witaminy B i tauryny, dlatego poprawiają nastrój, koją nerwy i ułatwiają zasypianie. 
Zastosowanie:
Można dodawać je do ciasta albo musli. Ciekawym pomysłem jest nadzienie ich farszem z boczku. Syrop z daktyli doskonale zastępuje cukier.
Źródło: internet

FIGA
Figa jest owocem figowca pospolitego (Ficus carica) pochodzącego z Azji.

http://bonavita.pl/figa-wartosci-odzywcze-wlasciwosci-przepisy
Figa jest owocem figowca pospolitego (Ficus carica) pochodzącego z Azji.

http://bonavita.pl/figa-wartosci-odzywcze-wlasciwosci-przepisy
Figa Figa jest owocem figowca pospolitego (Ficus carica) pochodzącego z Azji. Należy do rodziny morwowatych i może występować w dwóch odmianach – smyreńskiej i dalmatyńskiej. Na kontynencie europejskim drzewa figowe są uprawiane przede wszystkim w krajach śródziemnomorskich. W naszym państwie owoce figowca nie są zbytnio popularne. Najczęściej wykorzystuje się je w postaci suszonej jako dodatek do ciast, natomiast zastosowanie świeżych fig dla wielu osób pozostaje zagadką.

http://bonavita.pl/figa-wartosci-odzywcze-wlasciwosci-przepisy
iga jest owocem figowca pospolitego (Ficus carica) pochodzącego z Azji.

http://bonavita.pl/figa-wartosci-odzywcze-wlasciwosci-przepisy
Figa jest owocem figowca pospolitego pochodzącego z Azji. Na kontynencie europejskim drzewa figowe są uprawiane przede wszystkim w krajach śródziemnomorskich. Świeże figi są nadal rarytasem. Kupuje sieje na sztuki, ale przez cały rok mamy suszone. Dostępny też jest dżem figowy.
Właściwości:
Figi zawierają najwięcej błonnika ze wszystkich bakalii, dlatego wzmacniają kości i stawy. Zawierają również potas, obniżający ciśnienie krwi i sporo magnezu, który pomaga zwalczyć stres. Poprawiają też pracę przewodu pokarmowego. Zawierają witaminy z grupy B, beta - karoten, fosfor. W 100 fig to około 247 kcal.
Zastosowanie:
Dodaje się je do keksu, są też składnikiem kutii. Picie soku z fig jest polecane przy chorobach serca oraz anemii. 
Jak jeść figi?
Wystarczy ją umyć pod bieżącą wodą, przekroić na cztery części, rozchylić i zajadać miąższ łyżeczką.
Źródło: internet
JABŁKA SUSZONE
Jabłka są bardzo wartościowym owocem, obfitującym w witaminy, sole mineralne, pektyny i błonnik.Suszone jabłka mają moc wartości odżywczych. W wersji bardziej chrupiącej zastępują chipsy i inne kaloryczne przekąski. W 100 g suszonych jabłek to około 346 kcal.
Właściwości:
Znajdujące się w jabłkach pektyny i błonnik dopingują przewód pokarmowy do szybszej pracy.
Zastosowanie:
Dodaje się je do kompotu suszu, ale mogą być też zdrową przekąską, po którą warto sięgać, gdy mamy ochotę coś pochrupać. Można z nich zrobić herbatkę. Nadają się również do różnych potraw. 

Źródło: internet

KANDYZOWANY IMBIR
Imbir w Chinach znany jest od 3 tys. lat. Ma szereg właściwości leczniczych. Kandyzowany jest wyjątkowym specjałem. Właściwości lecznicze imbiru są powszechnie zastosowane w Azji. Dla każdego Azjaty imbir to podstawowy dodatek do potraw i bardzo skuteczne lekarstwo na:
  • przeziębienie - herbatka z imbiru
  • mdłości - napar z imbiru
  • bóle miesiączkowe - plastry korzenia imbiru
100 g kandyzowanego imbiru to 289 kcal.
Właściwości lecznicze imbiru są powszechnie wykorzystywane w Azji. Dla każdego Azjaty imbir to podstawowy dodatek do potraw i bardzo skuteczne lekarstwo na przeziębienie (herbata z imbirem), mdłości (napar z imbiru) czy bóle miesiączkowe (plastry korzenia imbiru).

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/cudowny-imbir-wlasciwosci-lecznicze-i-odchudzajace-imbiru_33621.html
Właściwości lecznicze imbiru są powszechnie wykorzystywane w Azji. Dla każdego Azjaty imbir to podstawowy dodatek do potraw i bardzo skuteczne lekarstwo na przeziębienie (herbata z imbirem), mdłości (napar z imbiru) czy bóle miesiączkowe (plastry korzenia imbiru).

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/cudowny-imbir-wlasciwosci-lecznicze-i-odchudzajace-imbiru_33621.html
Właściwości:
Doskonale rozgrzewa organizm, dlatego poleca się go przy przeziębieniu. Ma również działanie odkażające, dlatego warto po niego sięgać np. przy infekcji gardła. Ponadto ułatwia trawienie i łagodzi mdłości, dlatego jest częstym składnikiem leków przeciwko chorobie lokomocyjnej.
Zastosowanie:
Korzeń imbiru ugotowany w słodkim syropie ma specyficzny ostro - słodki smak. Można dodawać go do herbaty, albo kawy.
Źródło: internet

SUSZONE MORELE
Suszone morele to doskonała alternatywa dla słodkich i słonych przekąsek. Po suszone morele powinni sięgać wszyscy, którzy dbają o swoje zdrowie. Najlepiej wybrać te ekologiczne (wyróżniające się ciemniejszym kolorem) zamiast siarkowanych (pomarańczowych, żółtych). 100 g suszonych moreli to 284 kcal.
Właściwości:
Mają dużo potasu, dzięki czemu regulują ciśnienie krwi i pracę serca. Z uwagi na zawartość żelaza, poleca się je również przy anemii. Są idealną przekąską dla osób cierpiących na nadkwasotę oraz wrzody żołądka - łagodzą nieprzyjemne dolegliwości. Suszone morele to bogactwo beta - karotenu i witaminy E. Zawierają ponadto wapnia, fosforu, witaminy B, C, PP i błonnika. Warto je jeść po treningu, aby przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.
Zastosowanie:
W okresie Świąt Bożonarodzeniowych używamy ich jako dodatek do kompotów, czy ciast. Będą one również świetnym i zdrowym dodatkiem do codziennych śniadań, takich jak płatki owsiane. Znalazły one swoje zastosowanie także w potrawach wytrawnych. Mogą być ciekawym dodatkiem do mięs np. mogą być zawijane w boczku lub dodawane do sałatek.Można nadziewać je farszem np. z sera pleśniowego i orzechów, a także użyć do przygotowania likieru lub nalewki. 
Źródło: internet
Źródło: internet

KANDYZOWANA SKÓRKA POMARAŃCZOWA
Pomarańcza wywodzi się z Chin. Dawniej była synonimem luksusu i bogactwa. Uważano ją za prawdziwy smakołyk. Obdarowywano nią na gwiazdkę pod choinkę. 100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej to 309 kcal.
Właściwości:
Biała wewnętrzna część skórki zwana albedo, zawiera mnóstwo błonnika, który poprawia prace jelit. W skórce pomarańczy jet dużo flawonoidów obniżających  poziom cholesterolu i pozytywnie wpływających na pracę serca. Zawarta w niej w dużych ilościach witamina C zwiększa odporność i pomaga zwalczać infekcje.
Zastosowanie:
Używa się jej do wypieków ciast np. serników, makowców, keksu lub dekoruje się desery. Jest też smacznym dodatkiem do zimowej herbaty, czy czekolady.
Źródło: internet

SUSZONE BANANY
Świetnie sprawdzą się jako zdrowa przekąska lub dodatek do jogurtu. Poza tym podobnie jak świeże owoce są  źródłem wielu witamin. Mają też niestety trzy razy więcej kalorii bowiem najczęściej są smażone na oleju kokosowym, dosładzane i dość często konserwowane. Dlatego warto przygotować je samemu w domu pomimo, że to dość czasochłonne zajęcie. Warto jednak jednak by podczas rodzinnego oglądania telewizji najczęściej podjadane niezdrowe przekąski zastąpić właśnie  suszonymi bananami. 100 g suszonych bananów to 358 kcal.
Właściwości:
Zawierają duże ilości potasu, który obniża ciśnienie krwi, dlatego poleca się je nadciśnieniowcom. Są też świetną przekąską dla "nerwusów", bo maja w składzie tryptofan, który działa uspokajająco i poprawia humor. Mogą po nie sięgać też osoby mające problemy z wrzodami żołądka, ponieważ bakalie te działają kojąco na śluzówkę.
Zastosowanie:
Zazwyczaj dodaje się je do ciast albo musli. Można je również pokruszyć i użyć jako posypki. Świetnie sprawdzą się jako zdrowa przekąska lub dodatek do jogurtu.
Źródło: internet

SUSZONE ŚLIWKI
Suszone śliwki posiadają wiele walorów dietetycznych. Są skondensowanym źródłem energii i składników odżywczych, szczególnie minerałów. Śliwki suszone są produktem powstałym w drodze suszenia owoców śliwki. Uważa się, że suszone śliwki spożywane były tysiące lat temu w okolicach Morza Kaspijskiego. Śliwka suszona najbardziej kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia, kiedy używana jest do wyrobu kompotu. 100 g suszonej śliwki to  260 kcal.
Właściwości:
Dzięki dużej zawartości pektyn, czyli rozpuszczalnego błonnika, bakalie te są naturalnym lekiem na zaparci. Powinny też po nie sięgać kobiety mające skłonności do "pajączków", bo zawarte w nich witaminy C i K uszczelniają naczynia krwionośne.
Zastosowanie:
Są głównym składnikiem wigilijnego kompotu z suszu, ale dodaje sieje do wielu innych potraw: bigosu, sosów, ciast. Świetnie komponują się z mięsem np. pieczonym schabem. Suszone śliwki wspaniale komponują się z jogurtem, czy z babeczkami.
Źródło: internet

RODZYNKI
To ususzone na słońcu specjalne bezpestkowe gatunki winogron. Jest ich wiele odmian m.in. duże jasne sułtańskie, małe ciemne koryntki i największe królewskie. Do Polski sprowadza się głównie z Grecji, Hiszpanii i Turcji. 100 g żurawiny to 299 kcal.
Właściwości:
Jako jedne z niewielu bakalii zawierają jod - pierwiastek, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Poza tym dobrze wpływają na układ sercowo-naczyniowy: obniżają poziom cholesterolu. Zawierają też przeciwutleniacz, który zmniejsza wystąpienie nowotworów.
Zastosowanie:
Są składnikiem słodkich wigilijnych dań np. kutii, rozmaitych ciast (np. sernika, keksu), ale pasują też do ryb (np. karpia po żydowsku, śledzi na słodko).
Źródło: internet

WIÓRKI KOKOSOWE
To stara i wysuszona wewnętrzna wyściółka orzecha palmy kokosowej. Kokos jest dobrym źródłem białka, dlatego jadany jest przez wegetarian. Wyciśnięty z miąższu olej jest wyjątkowy, ponieważ  już w temperaturze 25 stopni C ma stałą postać (to tzw. masło kokosowe). 100 g wiórek kokosowych to 660 kcal.
Właściwości:
Miąższ kokosowy z którego powstają jest bogaty w MCT. To specjalne kwasy tłuszczowe, które przyspieszają przemianę materii. Dlatego kokos poleca się wszystkim pragnącym schudnąć. Powinny po niego sięgać także osoby mające osłabioną odporność. Obecny w kokosie kwas laurynowy pomaga zwalczyć wirusy oraz bakterie.
Zastosowanie:
Używa się ich jako posypki do ciast, sałatek owocowych i lodów. Sprawdzą się też jako panierka do ryb i drobiu.
Źródło: internet
ŻURAWINA
Żurawina to wciąż mało popularny w Polsce owoc. Większość z nas nie wie bowiem, jakie właściwości są ukryte w żurawinie, ponieważ jest jednym z najbardziej prozdrowotnych owoców. 100 g żurawiny to 299 kcal.
Właściwości:
Działa przeciwbakteryjne oraz zakwasza mocz, dlatego poleca się przy infekcji układu moczowego. Zawarta w niej flawonoidy obniżają poziom cholesterolu oraz chronią przed miażdżycą i zawałem. Żurawina zapobiega powstawaniu wrzodów żołądka i kolki wątrobowej. 100 g żurawiny to 308 kcal.
Zastosowanie:
Dodaje się do deserów i musli oraz do duszenia mięs. Gdy zmiksujemy ją z odrobiną czerwonego wina i soku z pomarańczy powstanie chuntney.
Źródło: internet
Print Friendly and PDF

niedziela, 3 grudnia 2017

PIERNIK Z BAKALIAMI

Pyszny, mięciutki i puszysty piernik z dodatkiem bakalii na Święta Bożego Narodzenia, z delikatną gorzką czekoladową.

Składniki:
  • 3 jajka
  • 375 g margaryny
  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 3/4 szklanki cukru kryształ
  • 2 szklanki mleka
  • 290 g powideł śliwkowych
  • 3 łyżki kakao
  • 2 łyżki sody oczyszczonej
  • 1 - 1,5 łyżki przyprawy do piernika 
  • około 350 g bakalii (100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej, 100 g rodzynek sułtańskich, 50 g kandyzowanej skórki cytrynowej, 50 g orzechów włoskich, 50 g płatków migdałowych) 
Dodatkowo:
  • 100 g gorzkiej czekolady
  • ok. 50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej 
Przygotowanie:
Orzechy włoskie bardzo drobno okroić. Migdały w płatkach pokruszyć, natomiast rodzynki sparzyć. Margarynę rozpuścić i odstawić do wystudzenia. Mąkę z sodą oczyszczoną, przyprawą do piernika i kakao, przesiać. Ubić całe jajka z cukrem do momentu zbielenia. Następnie dodać przestudzoną margarynę lekko wymieszać. Dodać powidła śliwkowe oraz mleko, delikatnie wymieszać. Dodać przesianą mąkę z sodą, przyprawą do piernika i kakao i za pomocą miksera dokładnie wymieszać na jednolita masę. Na koniec dodać bakalie, wymieszać. Ciasto przełożyć do formy o wymiarach 25 x 33 wysmarowanej masłem i obsypanej bułką tartą.
Piec 50 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C.

Po upieczeniu piernik odstawić do całkowitego ostygnięcia. Następnie czekoladę gorzką roztopić w kąpieli wodnej i udekorować nią ciasto.Na koniec posypać posikaną kandyzowana skórką pomarańczową.
Print Friendly and PDF

niedziela, 19 listopada 2017

BABKA SEZAMOWA

Składniki:
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 3 jajka
  • 1 szklanki cukru kryształ
  • 120 g pasty sezamowej (1/2 szklanki)
  • 1/2 szklanki mleka
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 szklanka oleju
Dodatkowo:
  • sezam
  • 50 g czekolady gorzkiej
Przygotowanie:
Jajka do miski, dodać cukier i ubijać do momentu zbielenia jajek. Następnie dodać ojej i mleko - wymieszać. Potem dodać pastę sezamową i za pomocą miksera dokładnie wymieszać. Na koniec dodać przesianą mąkę i za pomocą miksera dokładnie wymieszać na jednolitą masę. Ciasto przelać do formy wysmarowanej masłem i obsypanej ziarnami sezamu.
Piec 45 - 50 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C.

Po upieczeniu babkę odstawić do całkowitego ostygnięcia. Następnie czekoladę gorzką roztopić w kąpieli wodnej i udekorować nią ciasto.

Rada:
Babkę można upiec w formie z kominkiem lub w klasycznej keksówce.
Print Friendly and PDF

ZIARNA SEZAMU

Sezam jest starożytną przyprawą oraz jedną z pierwszych zarejestrowanych roślin uprawianych w celu pozyskiwania nasion. Używane przez tysiące lat, nadal ma bardzo ważne znaczenie w świecie ze względu na swój cenny olej.

Pochodzenie:
Nasiona sezamu to jedna z najstarszych przypraw znana ludzkości. Pierwsze pochodzenie sezamu nie jest znane znane. Pierwsze wzmianki o jego uprawie pochodzą z Babilonu, gdzie był określany jako "przyprawa bogów". W starożytności uprawiano go w Indiach i Azji Środkowej oraz Grecji. Od kilku tysięcy lat nasiona sezamu uprawiane są w Azji i Afryce. Obecnie głównym producentem są Chiny, Indie i Meksyk. 

Opis sezamu:
Nasiona sezamu są małe, płaskie owalne ziarenka wielkości około 3 mm. Są aromatyczne i orzechowe w smaku. Nasiona sprzedawane są suszone, całe lub mielone, a także w postaci pasty tahini.
Istnieje parę rodzajów nasion sezamu, pozyskiwanych z różnych odmian roślin:
  • sezam biały - wykorzystywany jest głównie jako dodatek kulinarny oraz do wytwarzania oleju. Ten rodzaj sezamu jest łuskany.
  • sezam czarny - najchętniej stosowany jest do produkcji leków. Sezam ten pozostawia się w łuskach. 
  • sezam brązowy 
Wartości odżywcze i korzyści zdrowotne ziaren sezamu:
Sezam ma bardzo wiele wartości odżywczych. Jest znakomitym źródłem miedzi i manganu, ale zawiera również znaczne ilości wapnia, magnezu,  żelaza, fosforu, witamin w tym A, E, z grupy B, kwasu foliowego, cynku, selenu i błonnika. Zawiera także substancje takie jak sesamol i sesamolina, które są najlepszymi znanymi naturalnymi przeciwutleniaczami. 
Nasiona sezamu są bardzo kaloryczne i zawierają wiele korzystnych dla zdrowia składników odżywczych, mineralnych, przeciwutleniaczy i witamin, które są niezbędne da dobrego samopoczucia. Nasiona są bogate w mono - nienasycone kwasy tłuszczowe i kwasy oleinowe oraz są bardzo dobrym źródłem białka oraz zawierają doskonałej jakości aminokwasy.

Wykorzystywanie ziaren sezamu w kuchni:
Ziarna sezamu można spożywać na surowo, po wysuszeniu lub uprażeniu. Występuje jako przyprawa w wielu kuchniach świata. Wymieszane z bułką tartą są znakomita panierką do ryb, kotletów oraz sznycli. 
Biały sezam dodatkiem mocno rozpowszechnionym i uniwersalnym. Można go dodawać do: sałatek, dań wegetariańskich, dań mięsnych, farszów, a także do pieczywa, ciast i deserów oraz serów wiejskich. 
W Azji ziarna sezamu służą do wyrabiania pasty (masła) sezamowej zwanej jako tahini, która jest podstawą sosów, sałatek, makaronów, ryżu i warzyw. Pasta sezamowa używana jest do wielu potraw m.in. hummusu. Tahini jest także doskonałą alternatywą dla masła bądź margaryny. Sezam mielony jest często mieszany z cytryną oraz czosnkiem i podawany wraz z chlebem jako popularna przekąska arabska. w Syrii i Lizbonie ziarna sezamu mieszane są z tymiankiem tworząc charakterystyczna przyprawę. W Meksyku olej sezamowy o nazwie ajonjoli jest często stosowany do gotowania. Natomiast w Japonii prażonymi ziarnami sezamu posypuje się dania z ryżu i warzyw, a także dodaje się do sosów. Sezam jest także składnikiem gomasio przyprawy nazywanej solą sezamową. Gmasio pochodzi z Japonii, gdzie jest używane zamiast tradycyjnej soli. w  Europie sezam powszechnie wykorzystywany jest przy produkcji margaryny. 
Sezam najczęściej wykorzystuje się do posypywania ciast i różnego rodzaju pieczywa dla smaku i aromatu. Ziarno sezamu jest kluczowym składnikiem chałwy, czy sezamków. W cukiernictwie ziarna sezamu spotykamy nie tylko w ciastach i ciasteczkach, ale także w mniej typowych deserach jak lody sezamowe. 

Przyrządzanie i przechowywanie sezamu:
Ziarna sezamu mozna jeść surowe lub prażone. Można je uprażyć samemu, rozkładając na blaszce i  stopniach C przez  około wypiekając je w piekarniku w  -  minut. Ziarenka są gotowe wtedy, gdy zaczynają podskakiwać. 
Ziarna sezamu należy przechowywać w szczelnych pojemnikach z dala od światła. Natomiast pasta sezamowa (tahini) ma tendencję do rozwarstwiania się i wymaga wymieszania przed użyciem. Pasta ta powinna być przechowywana w szczelnie zamkniętym naczyniu szklanym. 
Print Friendly and PDF

niedziela, 12 listopada 2017

PIECZONA KACZKA


Składniki:
  • kaczka
  • 2 łyżeczki majeranku
  • 1 łyżeczka mielonego pieprzu czarnego
  • 1 łyżeczka mielonej papryki słodkiej
  • 1 łyżeczka przyprawy do grilla
  • 1 kostka grzybowa 
  • 2 łyżeczki soli  
  • 2 duże ząbki 
  • olej
  • masło

Przygotowanie:
Kaczkę umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym.

Do miski wlać olej około 1,5 łyżki i dodać według uznania przyprawy (majeranek, pieprz czarny mielony, papryka słodka, przyprawa do grilla oraz kostkę grzybową). Dokładnie wymieszać, tak aby powstała pasta. W przypadku gdyby pasta była zbyt gęsta dodać odrobinę oleju.

Obrane ząbki czosnku przekroić na pół i bardzo starannie natrzeć nimi kaczkę z wierzchu i od środka. Czosnek odłożyć na bok. Następnie natarte czosnkiem mięso natrzeć dokładnie przygotowaną pastą przyprawową z wierzchu i w środku. Przyprawy wmasować w mięso, starannie nimi nacierając. Na koniec, do wnętrza tak doprawionej kaczki włożyć odłożony wcześniej czosnek oraz łyżkę masła. Mięso przełożyć do naczynia żaroodpornego i wstawić pod przykryciem do lodówki na około 3 godzin. Można  także przygotować wcześniej i wstawić do lodówki na noc.

Po przynajmniej 3 godzinach kaczkę wyjąc z lodówki i ułożyć ją stroną z piersiami do dołu. Na dno naczynia wlać około 3 łyżek wody, dodać 2 łyżki oleju oraz 1 łyżkę masła. Naczynie żaroodporne przykryć i wstawić do nagrzanego piekarnika do 200 stopni Celsjusza. Piec około 2 godzin. Pierwszą godzinę piec bez podnoszenia pokrywki, następnie przewrócić kaczkę na drugą stronę, ponownie przykryć pokrywą i dalej piec. Jednak w drugiej godzinie pieczenia kaczki co jakieś  10 - 15 minut podnosimy pokrywę i polewamy mięso sosem z dna naczynia tak, by kaczka po upieczeniu nie była sucha. Ta druga godzina jest trochę umowna, ponieważ czas pieczenia zależy od kaczki trzeba piec tak długo, aż mięso będzie dobrze odchodzić od kości i będzie odpowiadało nam stopniem miękkości.

Gotową kaczkę wyjąć z piekarnika. Absolutnie jeszcze nie kroimy, tylko układamy kaczkę piersiami do dołu (w ten sposób do kaczych piersi spłyną soki z mięsa) przykryć pokrywą i odstawić na około 15 minut, aby buzujące w mięsie soki uspokoiły się. Dzięki temu nie wypłyną po przekrojeniu, tylko zostaną w mięsie, zaś kaczka zachowa większą soczystość. Po tym czasie można poporcjować. 

Print Friendly and PDF

sobota, 28 października 2017

BISZKOPTOWIEC KAJMAKOWO - BUDYNIOWY

Składniki:
Biszkopt:
  • 1 opakowanie mieszkanki do wypieku ciasta biszkoptowego (400g)
  •  4 jajka
  • 40 ml zimnej wody
Masa czekoladowa:
  • 2 budynie czekoladowe 
  • 3/4 szklanki cukru
  • 250 g margaryny
  • 1/2 litra mleka
  • 1 - 2 łyżki ciemnego kakao
  • 1 olejek rumowy spirytusowy (4,5g)
Dodatkowo:
  • 1 puszka masy krówkowej o smaku tiramisu
  • 1/2 tabliczki białej czekolady (50 g)
Przygotowanie:
Biszkopt - jajka ubić, dodać wodę, wymieszać. Następnie dodać opakowanie mieszanki do wypieki ciasta biszkoptowego Polskie Młyny i dokładnie wymieszać za pomocą robota. Konsystencja ciasta przypomina ubitą bezę. Ciasto przełożyć do tortownicy o wymiarach 24 x 24 cm wyłożonej papierem do pieczenia, zaś boki posmarować masłem i obsypać bułką tartą.  Piec 35 - 40 minut w temperaturze 180 - 190 stopni C.

Masa czekoladowa - ugotować budyń czekoladowy w pól litra mleka - wystudzić. Następnie margarynę utrzeć do spienionej margaryny dodać cukier - ubijać do momentu rozpuszczenia się cukru. Cały czas ucierając dodawać porcjami wystudzony budyń. Na koniec dodać kakao i olejek spirytusowy rumowy. Utrzeć na jednolitą masę.

Przełożenie - wystudzony biszkopt przekroić na 3 części. Na dolny biszkopt rozsmarować puszkę masy krówkowej. Następnie przykryć drugim blatem biszkopta i rozsmarować 3/4 masy czekoladowej. Na wierzch położyć trzeci blat biszkopta, na który wyłożyć pozostały krem i lekko  posmarować boki kremem. Wierzch ciasta posypać startą białą czekoladą.

Rada:
Zamiast masy krówkowej o smaku tiramisu można użyć innego smaku np. klasycznej lub o smaku orzecha.
Print Friendly and PDF

niedziela, 8 października 2017

JESIENNE CIASTO KOKOSOWE ZE ŚLIWKAMI

Składniki:
  • 250 g margaryny
  • 3/4 szklanki cukru
  • 4 jajka
  • skórka otarta z 1 cytryny
  • 200 g mąki uniwersalnej Polskie Młyny
  • 3/4 szklanki płatków owsianych błyskawicznych
  • 4 łyżki wiórków kokosowych
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • 350 g śliwek węgierek
Przygotowanie:
Śliwki - umyć, przekroić na pół i wyjąć pestki. Pokroić na duże kawałki

Ciasto - margarynę rozpuścić i odstawić do ostudzenia. Z cytryny zetrzeć skórkę. Mąkę uniwersalną Polskie Młyny z proszkiem do pieczenia przesiać. Dodać płatki owsiane i wiórki kokosowe, wymieszać. Jajka wbić do miski, dodać cukier ubijać do momentu zbielenia jajek. Następnie dodać przestudzoną margarynę, lekko wymieszać. Dodać przesiana  mąkę uniwersalną Polskie Młyny z proszkiem do pieczenia, płatkami owsianymi i wiórkami kokosowymi - dokładnie wymieszać za pomocą miksera. Dodać otartą skórkę z cytryny, wymieszać. Na koniec dodać pokrojone na duże kawałki śliwki i za pomocą łyżki wymieszać. Ciasto przelać do keksówki o wymiarach 34,5x15,5 natłuszczonej masłem i obsypanej bułką tartą. 
Pięć 45 - 50 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C.

Rady:
  • cytrynę najlepiej umyć płynem do naczyń i spłukać dokładnie zimną wodą, gdyż skórka cytryny pokrywana jest woskiem by była piękna i lśniąca
  • cytrynę najlepiej zetrzeć na specjalnej tarce do cytrusów, można również za pomocą zestera tylko później trzeba tą skórkę posiekać nożem na mniejsze kawałki lub jeśli ktoś nie posiada można za pomocą tarki do warzyw o drobnych oczkach.
Print Friendly and PDF

niedziela, 1 października 2017

BABKA WANILIOWO - CZEKOLADOWA

Składniki:
  • 4 jajka
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • 1 opakowanie budyniu waniliowego (40 g)
  • 1 opakowanie budyniu czekoladowego (40 g)
  • 200 g margaryny
Przygotowanie:
Margarynę rozpuścić i odstawić do wystudzenia. Mąkę z proszkiem do pieczenia, przesiać. Ubić jajka z cukrem i cukrem waniliowym do momentu zbielenia. Następnie dodać przestudzoną margarynę lekko wymieszać. Na koniec dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia - dokładnie wymieszać. Ciasto podzielić na pół. Do jednej części przesiać budyń waniliowy - wymieszać, zaś do drugiej przesiać budyń czekoladowy - wymieszać.  Ciasto przełożyć do formy na babkę lub klasycznej keksówki natłuszczonej masłem i obsypanej bułką tartą. Ja na spód wylałam czekoladowe ciasto, następnie wyłożyłam ciasto waniliowe. Po wystudzeniu ciasta oprószyć cukrem pudrem lub polewą.

Piec około około 45  minut w temperaturze 180 - 200 stopni C.

Rada:
Można użyć dowolnych smaków budyni, lub 2 opakować tego samego smaku.  Print Friendly and PDF

niedziela, 24 września 2017

TORCIK KOMBINATORSKI

Składniki:
Biszkopt:
  • 6 jajek
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 5 łyżek suchego maku
Masa waniliowa:
  • 2 opakowania budyniu waniliowego
  • 250 margaryny lub masła
  • 500 ml mleka
  • 1 łyżka cukru waniliowego
 Dodatkowo:
  • 1 słoik dżemu z mirabelek
  • 1/2 tabliczki gorzkiej czekolady (50 g)
Przygotowanie:
Biszkopt - na spód tortownicy o wymiarach 24 x 24 cm wyłożyć papier do pieczenia, zaś boki posmarować masłem i obsypać bułką tartą. Do miski przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia i szczyptą soli. Dodać suchy mak, wymieszać. Następnie ubić jajka z cukrem i cukrem do momentu zbielenia. Do jajek dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i makiem, za pomocą różdżki lub drewnianej łyżki delikatnie wymieszać.
Piec 35 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C.

Masa waniliowa - ugotować budyń w pól litra mleka - wystudzić. Następnie margarynę utrzeć. do spienionej margaryny dodać cukier i cukier waniliowy - ubijać do momentu rozpuszczenia się cukru. Cały czas ucierając dodawać porcjami wystudzony budyń. Utrzeć na jednolitą masę.

Przełożenie - wystudzony biszkopt przekroić na 3 części. Na dolny biszkopt rozsmarować słoiczek dżemu z mirabelek. Następnie przykryć drugim blatem biszkopta i rozsmarować 3/4 masy waniliowej. Na wierzch położyć trzeci blat biszkopta, na który wyłożyć pozostały krem i lekko  posmarować boki kremem. Wierzch ciasta posypać startą gorzką czekolada.

Rada:
Zamiast dżemu z mirabelek można użyć innego smaku np. z czarnej porzeczki, czy wiśni. Najlepiej wybrać taki dżem, aby był winny lekko kwaskowaty.

Print Friendly and PDF

sobota, 23 września 2017

Kolejna moja publikacja ukazała się w prasie jaką jest porada "domowe foremki do rurek" znaleźć ją można w publikacji "Ciasta czytelników" nr 5/2017r, wyd.Bauer Sp. z o.o., Sp.k.w Warszawie. Poradę można zaleźć na stronie 58.





niedziela, 17 września 2017

MUFFINY CYTRYNOWE

Składniki:
  • 250 g mąki pszennej
  • 125 g cukru kryształ
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody
  • 275g jogurtu naturalnego
  • 1 jajko
  • 80 ml oleju
  •  sok wyciśnięty z 1 cytryny
Przygotowanie:
Przygotować dwie miski. Zgodnie za zasadą w jednej misce mieszamy wszystkie suche składniki, w drugiej wszystkie mokre składniki, a następnie dodajemy suche składniki do mokrych. 
Do jednej miski przesiać mąkę pszenną z proszkiem  do pieczenia i sodą. Dodać cukier, wymieszać. W drugiej misce roztrzepać jajko dodać jogurt i olej - wymieszać na koniec dodać sok z cytryny, dokładnie wymieszać. Następnie zgodnie z zasadą do produktów mokrych wsypujemy suche i za pomocą różdżki (trzepaczki) lub drewnianej łyżki wymieszać. Nie używamy robota! Napełnić foremki do 3/4 wysokości.
Piec około 30 minut w temperaturze 180 - 200 stopni C.

Rada:
Pamiętajmy o sukcesie udanych muffinów, którym jest niedokładne wymieszanie ciasta. Jeśli po wymieszaniu ciasta widać grudki to bardzo dobrze.

Print Friendly and PDF

niedziela, 3 września 2017

ZAPIEKANKA PO GOSPODARSKU


Składniki:
  • 1 cebula
  • 2 – 3 ząbek czosnku
  • 200 g boczku wędzonego
  • 5 – 6 kromek chleba
  • sól
  • mielony czarny pieprz
  • suszony rozmaryn
  • 20 dag żółtego sera np. gouda
  • olej
Przygotowanie:
Chleb pokroić w małą kostkę i przyrumienić na oleju. Obrać cebulę i czosnek, posiekać i zeszklić na oleju. Dodać boczek pokrojony w kostkę. Zrumienić, przestudzić. Podsmażone składniki wymieszać z pokrojonymi ogórkami kiszonymi i pokruszonym chlebem. Przyprawić solą, pieprzem i rozmarynem. Przełożyć do formy. Na koniec posypujemy startym na tarce o dużych oczkach żółtym serem.

Zapiekać około 10 minut w temperaturze 180 stopni C.

Print Friendly and PDF